Publikacje » Uprawy » Jakie są systemy uprawy roli w Polsce?

Jakie są systemy uprawy roli w Polsce?

6 Lutego 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Rosnące koszty energii oraz czynniki ograniczające plonowanie roślin, takie jak susze czy też nadmierne zagęszczenie gleby w wierzchniej warstwie wskutek stosowania ciężkiego sprzętu powodują, że uprawa roli odgrywa coraz większe znaczenie we współczesnym rolnictwie i ulega ciągłym zmianom.

Obecnie wyróżnia się trzy główne systemy uprawy: tradycyjną uprawę orkową, czyli płużną, bezorkową (bezpłużną) i zerową (siew bezpośredni). 

Uprawa orkowa polega na wykonaniu orki przy wykorzystaniu do uprawy pługa odkładnicowego w celu spulchnienia i odwrócenia wierzchniej warstwy gleby. Po orce gleba jest spulchniona, ale powierzchnia nierówna i wymaga dalszych zabiegów doprawiających (wałowania, bronowania, czy też  kultywatorowania). Uprawa tradycyjna z uprawkami odwracającymi i spulchniającymi ma wiele zalet, m.in. prowadzi do  głębokiego spulchnienia roli, całkowitego przykrycia  resztek pożniwnych i nawozów organicznych(powierzchnia pola jest czysta). Jednak ma też wady, bowiem wymaga dużych nakładów czasu i energii. Ponadto orka, powodując dobre napowietrzenie gleby, prowadzi do zmniejszenia zawartości próchnicy i wpływa destrukcyjnie na strukturę gleby oraz zaburza życie mikroorganizmów...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online