Międzyplony są niezbędne do realizacji celów rolnictwa zrównoważonego. Większość rolników zdaje sobie sprawę, jak ważne są one w zmianowaniu roślin i ochronie gleby. Jednak często farmerzy stają przed dylematem, jaki międzyplon wybrać.
Od czego zależy wybór międzyplonu?
O powodzeniu uprawy międzyplonów decyduje właściwy ich dobór do warunków klimatycznych i glebowych. W zmianowaniu należy stosować międzyplony należące do innej rodziny niż roślina w plonie głównym. Przykładowo między roślinami zbożowymi powinno uprawiać się rośliny międzyplonowe głęboko korzeniące się np. bobowate czy też krzyżowe. Ponadto bierzemy pod uwagę przeznaczenie i rodzaj międzyplonu. Na międzyplony ścierniskowe późne zaleca się rośliny szybko rosnące o krótkim okresie wegetacji. Istotnym czynnikiem jest także właściwy termin siewu oraz wymagania wodne rośliny poplonowej. Często czynnikiem ograniczającym dobry wzrost i rozwój poplonów jest zbyt późny ich siew lub też brak wody (susza).
Zatem przed siewem międzyplonu rolnik powinien rozważyć następujące aspekty:
- w jakim celu uprawia międzyplon,
- jakich oczekuje korzyści
- jakie panują warunki wilgotnościowe
- jakie rośliny uprawia w plonie głównym
- jakie koszty chce ponieść na uprawę
- jaki rodzaj międzyplonu i na jakich glebach ma być zasiany.
Jakie międzyplony uprawiać?

W zależności od terminu siewu i miejsca w płodozmianie wyróżnia się następujące międzyplony: ścierniskowe, ozime i wsiewki poplonowe....