Publikacje » Uprawy » Jaki międzyplon?

Jaki międzyplon?

3 Sierpnia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Międzyplony są niezbędne do realizacji celów rolnictwa zrównoważonego. Większość rolników zdaje sobie sprawę, jak ważne są one w zmianowaniu roślin i ochronie gleby. Jednak często farmerzy stają przed dylematem, jaki międzyplon wybrać.  

Od czego zależy wybór międzyplonu?

O powodzeniu uprawy międzyplonów decyduje właściwy ich dobór do warunków klimatycznych i glebowych. W zmianowaniu należy stosować międzyplony należące do innej rodziny niż roślina w plonie głównym. Przykładowo między roślinami zbożowymi powinno uprawiać się rośliny międzyplonowe głęboko korzeniące się np. bobowate czy też krzyżowe. Ponadto bierzemy pod uwagę przeznaczenie i rodzaj międzyplonu. Na międzyplony ścierniskowe późne zaleca się rośliny szybko rosnące o krótkim okresie wegetacji. Istotnym czynnikiem jest także właściwy termin siewu oraz wymagania wodne rośliny poplonowej. Często czynnikiem ograniczającym dobry wzrost i rozwój poplonów jest zbyt późny ich siew lub też brak wody (susza).  

Zatem przed siewem międzyplonu rolnik powinien rozważyć następujące aspekty:

  • w jakim celu uprawia międzyplon,
  • jakich oczekuje korzyści
  • jakie panują warunki wilgotnościowe
  • jakie rośliny uprawia w plonie głównym
  • jakie koszty chce ponieść na uprawę
  • jaki rodzaj międzyplonu i na jakich glebach ma być zasiany.

 

Jakie międzyplony uprawiać?

W zależności od terminu siewu i miejsca w płodozmianie wyróżnia się następujące międzyplony: ścierniskowe, ozime i wsiewki poplonowe....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online