Jaką prasę do zbioru słomy?

3 Sierpnia 2020

Prasy rolujące, które mają być wykorzystywane głównie do zbioru słomy, przede wszystkim muszą radzić sobie dobrze z suchym surowcem. Jednak wybór prasy do surowca typu słoma nie jest łatwy i oczywisty. Oczywiście są maszyny, które w określony sposób są do tego przystosowane. Przyjęło się przekonanie, szczególnie patrząc na stare konstrukcje pras, że do zbioru słomy jest najlepsza prasa pasowa czy łańcuchowa. Natomiast z prasą walcową wielu rolników ma problemy przy zbiorze słomy. Dzisiaj ten trend w nowoczesnych prasach został od kilku lat wyeliminowany. Prasy walcowe również pracują bez problemów przy zwijaniu suchego surowca jakim jest słoma czy siano. Jednak dzisiaj wielu producentów oferuje większość modeli które łączą te technologie ze sobą co przynosi lepsze efekty.
Dzisiaj u większości producentów prasy można wyposażyć w szerokie podbieraki 2m i powyżej, zamiennie lub jeden wybrany system wiązania sznurkiem lub siatką, automatyczne smarowanie łańcuchów napędzających, rotor, systemy cięcia nożami, uchylne podłogi, systemy uchylania rotorów. Dlatego trzeba przyznać, że szerokość możliwości wyposażenia jest duży, różnią się głównie szczegółowością rozwiązań i zastosowanej technologii.

PRASY NEW HOLLAND – Firma oferuje prasy zmienno komorowe jak i również stało komorowe. Posiadają 3 modele pras stało komorowych rolkowo łańcuchowych które mają od 2 do 7 rolek...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024