Jak zatrzymać azot w glebie?

22 Kwietnia 2019

Największe straty azotu przypadają w miesiącach maj, czerwiec i lipiec. Niestety, w tym czasie rośliny pobierają go najwięcej. Powstaje pytanie jak powstrzymać wspomniane straty?

Wiosną zboża wchodzą w okres aktywnego wzrostu. Rozpoczyna się faza krzewienia i pojawia się wiele nowych pędów. Zaczynają one pobierać duże ilości azotu. Azot jest kluczowym pierwiastkiem również w przypadku kukurydzy (więcej: "Nawożenie kukurydzy – azot") oraz innych upraw (o rzepaku więcej: "Uprawiamy rzepak ozimy – nawożenie przedsiewne"). Problem pojawia się, gdy azotu w glebie jest “za mało”. Jak pisaliśmy wcześniej, nawet przy optymalnym nawożeniu upraw, rośliny wciąż mogą odczuwać deficyt tego pierwiastka. Dlaczego? Odpowiedzią tutaj jest sam azot, a właściwie forma w jakiej jest dostępny w glebie. Pisaliśmy o tym na blogu, ale tym razem zamiast odsyłać Was do tekstu zachęcamy, aby poświęcić 5 minut na poniższy film.

Rośliny pobierają azot w postaci amonowej i azotanowej. Jednak są istotne różnice w obu sytuacjach. Więcej na ten temat w kolejnym filmie:

Rozwiązaniem problemu strat azotu jest stosowanie stabilizatorów azotu. Najlepszym przykładem w tym przypadku jest N-Lock™ Max (więcej o N-Locku: tutaj). W skrócie o efektach stosowania stabilizatora N-Lock Max dowiedzie się z kolejnego krótkiego filmu:

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024