Jak uzyskać 10 t/ha pszenicy ozimej?

27 Września 2017

W 2015 roku na naszym blogu ukazał się bardzo chętnie przez Was czytany cykl artykułów “technologia 10+”. Cykl ten przygotowany przez dr Grzegorza Grochota miał na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze czynniki wpływające na plonowanie pszenicy ozimej. A jak możecie dowiedzieć się z tych materiałów realnym do osiągnięcia celem wszystkich opisanych zabiegów jest uzyskanie plonu pszenicy ponad 10 ton z hektara.

Dobór odmian

Pierwszy materiał poświęcony jest doborowi odmian pszenicy ozimej. Jak pisze dr Grochot: "Dobór odmiany ma kluczowe znaczenie dla jakości i wysokości plonu pszenicy ozimej. Jest to temat na tyle istotny, że jego marginalizowanie jest co najmniej nierozsądne." W artykule znajdziecie klasyfikację jakości materiału siewnego oraz ciekawe zestawienie na temat tego, jakie są wymagane wartości progowe konkretnych cech w obrębie danego poziomu jakościowego.

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Dobór odmian pszenicy ozimej."

Odpowiedni siew

Drugi wpis jest nieco bardziej techniczny i w pełni poświęcony procesowi wysiewu. Można się z niego dowiedzieć m.in. jaka ilość wysiewu/obsady roślin jest wystarczająca do osiągnięcia plonów pszenicy powyżej 10 t/ha. Najważniejsze wyliczenia są przeprowadzone na konkretnym przykładzie. Dowiecie się również jaki jest aktualny światowy rekord plonowania pszenicy ozimej :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Siew pszenicy ozimej."

Nawożenie jesienią

Trzeci artykuł odpowiada na pytanie jak nawozić pszenicę ozimą. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to jedna z kluczowych kwestii. Z resztą o nawożeniu wielu różnych upraw mogliście czytać na e-pole niejednokrotnie. Choćby tej wiosny opublikowaliśmy serię wpisów o nawożeniu wiosennym. Zatem jeśli zależy Wam na zwiększeniu plonu pszenicy ozimej, a nie czytaliście jeszcze materiałów dr Grochota, to teraz jest najlepszy moment :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Nawożenie jesienią pszenicy ozimej."

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024