Jak ustalić dawkę na zbiornik opryskiwacza?

16 Maja 2015

W celu przygotowania cieczy roboczej konieczna jest znajomość wymaganej dawki środka ochrony roślin na hektar oraz wielkość przyjętej dawki cieczy opryskowej na jednostkę powierzchni pola. Zalecane dawki preparatu, jak już wspomniano, podawane są na ich opakowaniu. Natomiast dawkę cieczy opryskowej dla przyjętego ciśnienia roboczego i konkretnego rodzaju rozpylacza można obliczyć na podstawie wzoru, który znajdziecie w poprzednim tekście.

Ustalenie dawki – wzór

Znając dawkę cieczy na hektar można obliczyć ilość preparatu, jaką należy wprowadzić do zbiornika opryskiwacza: P = G⋅V/Q, gdzie: G – zalecana dawka preparatu w kg/ha lub w l/ha, V – ilość przyrządzanej cieczy w zbiorniku opryskiwacza w litrach.

Przy wprowadzaniu preparatu do zbiornika opryskiwacza należy skorzystać z rozwadniacza środków ochrony roślin. W celu dokonania rozwodnienia stosowanego środka należy nalać do zbiornika opryskiwacza wody w ilości około 20% całkowitej pojemności zbiornika, otworzyć pokrywę rozwadniacza i wsypać do pojemnika rozwadniacza środek ochrony roślin, zamknąć pokrywę i uruchomić opryskiwacz. Otworzyć zawór zasilający na układ rozwadniacza i po wypłukaniu środka zamknąć zawór oraz napełnić zbiornik wodą do żądanego stężenia cieczy.

Na koniec mycie

Dla zapewnienia prawidłowej pracy rozwadniacza należy po zakończeniu pracy dokładnie go oczyścić i wypłukać z resztek środka, a rozwodnienie środka ochrony roślin przeprowadzić bezpośrednio po jego wsypaniu do rozwadniacza, gdyż zapobiega to zaklejaniu się siatki. Puste opakowanie należy opłukać, wykorzystując do tego celu rozwadniacz.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024