Publikacje » Uprawy » Jak ocenia się skuteczność herbicydów?

Jak ocenia się skuteczność herbicydów?

19 Października 2015

W informacjach dotyczących stosowania środków ochrony roślin wrażliwość konkretnych gatunków podawana jest często za pomocą plusów. Warto przypomnieć co owe plusy oznaczają.

Czego dowiesz się z tego tekstu:

  • Jak ocenia się skuteczność działania herbicydów
  • Co oznacza informacja, że chwast jest wrażliwy lub średnio wrażliwy na dany środek

W badaniach poletkowych (rejestracyjnych) wizualna ocena skuteczności wyrażana jest jako procentowa skuteczność zwalczania chwastów. Obejmuje ona ogólny szacunek zwalczania poszczególnych gatunków chwastów, łącząc w jednej liczbie oceny ilości, pokrycia gleby, wysokości oraz żywotności (tj. szacowanej masy chwastów). Wynik jest wyrażony w procentach, tj. w skali liniowej od 0% − brak zwal­czania, zachwaszczenie takie samo jak na powierzchni niepoddanej zabiegowi, do 100% − pełne zniszczenie chwastów, brak chwastów.

Chwastem wrażliwym jest taki, na którego skuteczność danego herbicydu została oceniona na co najmniej 85%: skuteczność bardzo dobra (+++).

Chwastem średnio wrażliwym jest taki, na którego skuteczność danego herbicydu została oceniona w przedziale 70−85%: skuteczność dobra (++).

Producenci podają również informacje odnośnie objawów stosowania herbicydów. Przykładowo w przypadku preparatu Navigator 360 SL jest to karłowacenie − zahamowanie wzrostu, deformacja, chloroza itd.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online