Jak najlepiej gospodarować azotem?

25 Stycznia 2016

Kilka tygodni temu w poprzednim wpisie dotyczącym azotu pisałem o różnych formach tego pierwiastka. Stosując pewne uproszczenie jedna z nich jest “lepsza” dla roślin od drugiej. Natomiast realnym zagrożeniem są straty tej “lepszej” formy. Straty te powodują między innymi zmniejszenie ilości i jakości plonu. Więcej piszę o tym tutaj: "Przyswajanie azotu przez rośliny".

Jak temu przeciwdziałać? Jedną z możliwości jest wprowadzenie technologii N-Lock z wykorzystaniem stabilizacji dostępnego dla rośliny azotu w strefie systemu korzeniowego. Technologia N-Lock jest oparta na zastosowaniu stabilizatora azotu N-Lock wraz z nawozami mineralnymi lub organicznymi.

Jak to działa?

Stabilizator azotu N-Lock, spowalniając proces nitryfikacji, zapobiega przemianom stabilnej formy amonowej w azotanową, która szybko podlega stratom (wymywanie, ulatnianie). W ten sposób chroni azot w strefie korzeni, pozwalając na optymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego. Natomiast jak najdłuższe zachowanie azotu w formie amonowej, zapewnia jego dostępność w krytycznych fazach rozwojowych roślin uprawnych. Powoduje to dalszy wzrost plonów i zwiększa efektywność wykorzystania nawozów azotowych.

Wynaleziona przez naukowców firmy Dow AgroSciences nitrapiryna (substancja aktywna stosowana w N-Lock) to przyjazny dla środowiska stabilizator azotu. Nitrapiryna jako substancja aktywna jest od 40 lat w sprzedaży i z powodzeniem stosowana jest nie od dziś przez producentów w Stanach Zjednoczonych.

Mikrokapsuły i badania

Nitapiryna w N-Lock jest zamknięta w mikrokapsułach, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu opryskiwaczami polowymi. Powoduje ona, że preparat jest aktywny i ogranicza straty azotu do 12 tygodni. Preparat N-Lock jest dostosowany do potrzeb lokalnych systemów nawożenia i jest przeznaczony do stosowania ze wszystkimi rodzajami nawozów zawierających azot w formie amonowej i/lub amidowej – mineralnych i organicznych.

Produktywność azotu nawozowego na tle rodzaju nawozu azotowego i inhibitora nitryfikacji.

Według badań przeprowadzonych i opublikowanych przez niezależne źródła naukowe stosowanie nitrapiryny zawartej w preparacie N-Lock w uprawie kukurydzy powoduje średnio 7-procentowy wzrost plonów (USA). Pozytywne rezultaty potwierdzają także badania przeprowadzone w Polsce w ostatnich latach przez placówki naukowe lub na terenie stacji doświadczalnych IUNG Puławy, UP Lublin, UP Poznań, UWM Olsztyn.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024