Gryka cz. 2 – encyklopedia upraw

22 Listopada 2018

Kilka miesięcy temu zapoczątkowaliśmy na blogu nowy cykl "Encyklopedia upraw". Pierwszą rośliną jaka wzięliśmy pod lupę jest gryka. W premierowym wpisie "Gryka cz. 1 – encyklopedia upraw" skoncentrowaliśmy się na systematyce tej rośliny, wyglądzie, wartościach odżywczych, zastosowaniu czy przeznaczeniu. Dzisiaj czas na wymagania glebowe i klimatyczne oraz informacje dotyczące siewu dotyczące uprawy gryki.

Uwarunkowania klimatyczne

Gryka dobrze radzi sobie przy temperaturze oscylującej w granicach 20 stopni C. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura połączona dodatkowo z suszą może skutkować zamieraniem zawiązków i w konsekwencji niższym plonem.

Na uprawę tej rośliny źle wpływają również silne wiatry. Po pierwsze powodują wyleganie, czyli w konsekwencji zmniejszenie plonu. Co więcej, w trakcie wietrznej pogody problem z oblotem mają pszczoły. A te z kolei w 90% odpowiadają za zapylanie kwiatów gryki, co jest kluczowe w kontekście plonowania. 

Wymagania glebowe i wodne

Gryka dobrze rośnie na glebach lżejszych, klasy średniej, a nawet słabej. Przy czym dobrze jeśli jest zasobna w wodę i składniki pokarmowe. Najkorzystniejsze są gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Od siewu do końca kwitnienia gryka wymaga zwiększonej ilości wody, najmniej potrzebuje w czasie dojrzewania nasion. Natomiast źle znosi gleby podmokłe oraz przesuszone.

Siew

Gryka potrzebuje temperatury 15 stopni C, aby kiełkowanie przebiegało bez problemów. Choć warto zaznaczyć, że przedział temperatur, w których odbywa się kiełkowanie jest znacznie szerszy. Termin siewu powinien być przede wszystkim dostosowany do temperatury. Do wzrostu i rozwoju potrzebne jest wspomniane wcześniej 20 stopni C. Zatem gleba, do której przeprowadzony będzie wysiew powinna być odpowiednio nagrzana.

Sam proces siewu wykonuje się siewnikiem rzędowym z rozstawą od 15 do 45 cm. Jeśli nasiona wysiewane są na lepszą zasobniejszą glebę, to wystarczy siew na głębokość 2-3 cm. Jeśli jednak siejemy na stanowisku słabym i suchym, wówczas należy wysiać głębiej (4-5 cm).

Optymalny zakres terminów siewu to druga połowa maja (15–25). Norma siewu wynosi 70 kg/ha na lepszych, zasobniejszych glebach. 80 kg/ha należy zastosować siejąc na glebach słabszych.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024