Graminicyd na samosiewy zbóż w rzepaku

12 Września 2016

Pod koniec maja pisaliśmy na łamach naszego bloga o herbicydzie Perenal w kontekście graminicydu dla upraw dwuliściennych. Można znaleźć w tym materiale wiele przydatnych informacji nie tylko na temat tego konkretnego preparatu, dlatego zachęcam do lektury: "Graminicyd dla upraw dwuliściennych - charakterystyka".

Niemniej jednak w dzisiejszym poście skoncentruję się na samym graminicydzie Perenal oraz jego zastosowaniu w walce z samosiewami zbóż w uprawie rzepaku. Jest to zatem w pewnym sensie uzupełnienie wpisów na temat groźnych chwastów w rzepaku: "Groźne chwasty w rzepaku cz.1" oraz "Groźne chwasty w rzepaku cz.2". 

Perenal™ 104 EC to preparat herbicydowy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Jest to środek stosowany nalistnie. Został opracowany jako narzędzie do walki jednorocznymi i wieloletnimi chwastami jednoliściennymi. Radzi sobie z chwastnicą jednostronną, owsem głuchym, samosiewami zbóż, wyczyńcem polnym, wiechliną roczną i perzem właściwym. 

Perenal stosowany może być w uprawach rzepaku ozimego, buraka cukrowego, bobiku, grochu pastewnego, słonecznika, marchwi, cebuli i w szkółkach drzew ozdobnych. Substancją czynną jest tutaj związek z grupy pochodnych kwasu propionowego - Haloksyfop-P (zawartość 104 g/l).

W przypadku uprawy rzepaku środek należy stosować jesienią po wschodach rośliny uprawnej i chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej rzepaku ozimego. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,5 l/ha. Znacznie więcej konkretnych rozwiązań stosowania Perenalu w technologiach ochrony rzepaku opisaliśmy wcześniej: "Technologie ochrony rzepaku - przykłady".

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024