Publikacje » Uprawy » DynamicSpread, czyli nawożenie bardziej dokładne

DynamicSpread, czyli nawożenie bardziej dokładne

10 Grudnia 2018

Na łamach e-pole.pl kilkukrotnie pisałem o różnych, ciekawych rozwiązaniach technicznych, które znacząco wpływają na wykonywanie zabiegów polowych. Przy czym najczęściej koncentrowałem się na opryskiwaczach (np. "Innowacje w ochronie – Agritechnica 2017"). Dzisiejszy wpis również związany jest z innowacjami w mechanizacji, ale dotyczy nawożenia i rozsiewaczy.

DynamicSpread, czyli...

Mówiąc dokładniej, tematem niniejszego tekstu jest rozwiązanie DynamicSpread opracowane przez Amazone, które ma poprawić dokładność zabiegu wysiewu nawozu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że precyzja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o wydajnym prowadzeniu gospodarstwa i wysokich plonach. Dlatego też większość "nowoczesnych" rozwiązań prezentowanych przez firmy na całym świecie dotyczy właśnie zwiększania dokładności danego zabiegu. Rozwiązanie Amazone zaprezentowano dwa lata temu, więc nie jest to największa nowość, ale warto poświęcić mu kilka minut. 

Istotą DynamicSpread jest zwiększenie precyzji dystrybucji w sytuacjach, kiedy wspomniana dokładność jest kluczowa. Mowa o polach nierównych, na których granica jest pofałdowana, na klinach pola oraz tam, gdzie występują rozmaite przeszkody. Jak to osiągnięto? Cała szerokość robocza rozsiewacza została podzielona na szereg sekcji, a zadaniem systemu informatycznego połączonego z GPS jest odpowiednie włączanie i wyłączanie konkretnych sekcji.

Co prawda wielostopniowy system kontroli sekcji stosowany był już w rozsiewaczach ZA-TS i ZG-TS z układem Amazone Section Control. Jednak owych sekcji było 16. DynamicSpread natomiast gwarantuje 64 lub nawet 128 sekcji.

Tylko w rodzinie

Dynamiczna kontrola sekcji DynamicSpread dostępna jest dla rozsiewaczy zawieszanych ZA-TS Hydro oraz dla modeli zaczepianych ZG-TS Hydro. Oba rozsiewacze wyposażone są w elektryczny system prowadzenia nawozu oraz hydrauliczny napęd tarcz rozsiewających z regulacją obrotów dla lewej i prawej strony. Podstawą tutaj jest oprogramowanie komputera roboczego, z którym współpracuje jeden z terminali (Amatron 3, CCI 100 lub Amapad) oraz GPS-Switch. Przy czym producent zaznacza, że terminale ISOBUS innych producentów niż Amazone nie poradzą sobie z kontrolą tak wielu sekcji.

DynamicSpread to bez wątpienia interesujące rozwiązanie, które może przyczynić się do zwiększenia wydajności zabiegu nawożenia. Różnicę z zastosowania tego systemu odczują szczególnie właściciele pól o nierównych granicach. Nowy układ sprawdzi się podczas rozsiewu na klinach pola oraz w okół przeszkód. Łącząc wysoką dokładność z dużą szerokością roboczą oraz szeregiem innych rozwiązań, których w obu rozsiewaczach nie brakuje otrzymujemy bardzo wydajne narzędzie do nawożenia. Maksymalna szerokość robocza w rozsiewaczach ZA-TS i ZG-TS wynosi 54 m.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online