Czym wysiewać poplony? (cz. 2)

11 Września 2017

W pierwszej części krótkiego cyklu dotyczącego maszyn do wysiewu poplonów pisałem o siewnikach mechanicznych i elektrycznych. Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym stosowanym w maszynach do wysiewu poplonów są pneumatyczne układy wysiewu.

Siewniki APV

W tym przypadku ponownie warto zwrócić uwagę na ofertę przedsiębiorstwa APV. Paleta siewników pneumatycznych APV obejmuje m.in. modele: PS 120 M1, PS 200 M1, PS 300 M1, PS 500 M2, a także PS 800 M1.

Wszystkie wyżej wymienione maszyny to siewniki pneumatyczne z możliwością montowania na maszynach uprawowych różniące się przede wszystkim pojemnością zbiorników nasiennych, ale nie tylko. Są to maszyny przeznaczone do siewu i podsiewu traw oraz wysiewu poplonów. Materiał siewny podawany jest ze zbiornika do przewodów wysiewających za pomocą sterowanego elektrycznie wałka wysiewającego. Dalej niesiony jest przez strumień powietrza z dmuchawy na płytki rozsiewające, do których przymocowane są przewody. Płytki montowane są bezpośrednio na maszynie uprawowej za pomocą specjalnych opasek.

PS 120 M1 to maszyna o szerokości roboczej od 1 do 6 m (węże wysiewające w zestawie) wyposażona w niewielki zbiornik o pojemności 120 l. O pojemności zbiornika każdego z omawianych siewników APV świadczy liczba w nazwie po oznaczeniu PS. W PS 300 M1 oprócz dmuchawy elektrycznej stosowana jest również dmuchawa hydrauliczna. W takiej konfiguracji szerokość robocza może wynosić do 12 m (16 wyjść). Podobnie jest w przypadku modelu ze zbiornikiem 500 l.

Siewnik pneumatyczny PS 800 M1 to największa tego typu konstrukcja w ofercie firmy APV przeznaczona do pracy na większych areałach, tam gdzie wydajność jest kluczowym czynnikiem. Potężna dmuchawa hydrauliczna wytwarza strumień powietrza transportujący ziarniaki 16 wężami. Szerokość robocza tej maszyny mieści się w zakresie od 3 do 12 m.

Siewniki Amazone

Pneumatyczne siewniki poplonowe od 2010 roku ma w swojej ofercie Amazone. Mowa o siewniku GreenDrill. Jest to niewielkie urządzenie nabudowywane na maszynach uprawowych Amazone o szerokości roboczej nie większej niż 4 m. Wśród maszyn współpracujących producent wymienia kompaktową bronę talerzową Catros, kultywator mulczujący Cenius, kultywator wirnikowy KG oraz bronę wirnikową KE.

Zbiornik ma pojemność 200 l i umieszczany jest w tylnej części maszyny roboczej. Poniżej zbiornika usytuowany jest wałek wysiewający, który można wyposażyć w kółka przeznaczone do siewu nasion o normalnej wielkości lub do siewu nasion drobnych. Materiał siewny transportowany jest dalej wężami do talerzy odbojowych. Tutaj warto zaznaczyć, że producenci stosują bardzo zróżnicowane nazewnictwo. W jednym przypadku są to “płytki wysiewające”, w innym “talerze odbojowe”, a Unia Group stosuje określenie “rozpraszacze”. Bez względu na nazwę, z tego miejsca nasiona spadają przed lub za wał ugniatający. Zarówno napęd wałka, jak i dmuchawy jest elektryczny.

Amazone umożliwia obsługę siewnika przy wykorzystaniu dwóch urządzeń sterujących. Standardowo maszyna wyposażona jest w komputer pokładowy obsługujący funkcję włączania wałka wysiewającego, kontrolę liczby obrotów wałka oraz włączanie dmuchawy. Dostępna jest również bardziej zaawansowana wersja, która dodatkowo wyposażona jest w menu wyboru wspomagania prób kręconych oraz wskazań prędkości jazdy. Co więcej, urządzenie podaje informacje na temat wielkości zasianej powierzchni oraz czas pracy maszyny. Po przyłączeniu komputera do 7-biegunowego gniazda w ciągniku liczba obrotów wałka jest dopasowywana automatycznie do prędkości jazdy.

Siewniki Unia Group

Podobne konstrukcje oferuje również wspomniana wyżej Unia Group. Efektownie wyglądające siewniki poplonów noszą oznaczenie ETA. Dostępne są trzy wersje pojemnościowe (200, 300 i 500 l) oferowane z napędem elektrycznym lub hydraulicznym. Poza różnicami w zasadzie działania obu napędów warto zwrócić uwagę na nieco większą masę modeli z silnikami hydraulicznymi. W zależności od rodzaju napędu szerokość robocza wynosi maksymalnie 6 lub 12 m. Zasada działania tej maszyny jest identyczna jak w poprzednio omawianych konstrukcjach. W standardzie użytkownik otrzymuje m. in. 25 m przewodu pneumatycznego, komplet przewodów elektrycznych oraz osiem płytek wysiewających. Wśród wyposażenia dodatkowego są m.in. komputerowe urządzenia sterujące oraz czujniki kontroli prędkości.

Siewniki Kverneland

Siewnik oferowany przez firmę Kverneland nosi nazwę a-drill i dostępny jest w dwóch wersjach. Pierwszy model to a-drill 200 ze zbiornikiem o pojemności 200 l wykonanym z tworzywa sztucznego. Masa zestawu to 60 kg. Ta konstrukcja może być montowana na ramie kultywatorów ścierniskowych CLC Evo i CLC Pro oraz na kompaktowej bronie talerzowej Qualidisc. Drugi model to a-drill 500. W tym wypadku zbiornik nasienny ma pojemność 500 l i jest metalowy. a-drill 500 jest cięższy od swojego mniejszego brata o 43 kg, a montowany może być głównie na zaczepianym kultywatorze ścierniskowym CTC oraz kompaktowej bronie talerzowej Qualidisc T.

Kverneland a-drill ma osiem wyjść ze zbiornika i oferowany jest z ośmioma płytkami wysiewającymi. W zależności od potrzeb producent oferuje kilka wałków dozujących dla różnego rodzaju nasion.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024