Czy wysiać poplony? (cz.1)

28 Sierpnia 2017

Systematyczny wzrost zainteresowania uprawą międzyplonów w ostatnich latach sprawił, że rynek urządzeń wykorzystywanych do wysiewu poplonów zaczął się powiększać. O międzyplonach pisaliśmy tutaj: "Międzyplony ścierniskowe" i "Międzyplony ozime".

Część rolników zaczęła interesować się uprawą międzyplonów z uwagi na programy rolnośrodowiskowe, które premiowały tego typu zabiegi. Inni kierowali się chęcią poprawienia jakości gleby i przygotowania jej w możliwie najlepszym stopniu do kolejnej uprawy. Bez względu na przyczynę skutkiem stał się wzrost zainteresowania siewnikami do poplonów. Z czasem oprócz szeroko dostępnych na rynku urządzeń mechanicznych w ofertach wielu firm zaczęło pojawiać się coraz więcej konstrukcji elektrycznych i pneumatycznych.

Siewniki mechaniczne

Siewniki mechaniczne są wciąż w ofercie kilku polskich producentów i cieszą się zainteresowaniem. Tego typu konstrukcję w swojej ofercie ma firma Bury z Kutna. To rzutowy siewnik o szerokości roboczej 3 m montowany na sztywnych uchwytach do ramy maszyny współpracującej. Podłużna skrzynia nasienna ma pojemność około 235 l i masę 145 kg (masa całego siewnika). Siewnik wyposażono w 10 roweczkowych aparatów wysiewających rozmieszczonych co około 30 cm. Napęd przenoszony jest za pomocą kaset (wewnątrz kaset są koła zębate za paskiem zębatym) od wału maszyny współpracującej. Maksymalna zalecana prędkość robocza to 10 km/h.

Siewnik mechaniczny z roweczkowym systemem wysiewu produkuje również Meprozet. S119 to oznaczenie siewnika poplonów, który może być montowany na maszynach uprawowych Meprozetu (agregat uprawowo-siewny U846, brona talerzowa U366/3) lub na innych maszynach do uprawy. Siewnik wyposażony jest w osiem roweczkowych aparatów wysiewających rozmieszczonych co 36 cm. Szerokość robocza maszyny wynosi 3 m, a zbiornik na materiał siewny może pomieścić 210 l nasion. Maksymalna prędkość robocza wynosi 6 km/h.

Lambda, to nazwa rzutowego siewnika poplonów produkowanego przez POM Ltd. z Brodnicy. Jego zasada działania zbliżona jest do maszyn wspomnianych wyżej. Jest to maszyna z podłużną poprzecznie ustawioną skrzynią nasienną i roweczkowym systemem wysiewu. Trzeba jednak zaznaczyć, że wałek wysiewający w tym przypadku może być napędzany od wału za pomocą kaset (jak wyżej) lub za pomocą koła ostrogowego połączonego z siewnikiem. Natomiast nasiona z aparatów wysiewających przedostają się na powierzchnię gleby za pomocą przewodów wysiewających. Siewnik Lambda dostępny jest w sześciu wersjach rozmiarowych od 2,1 do 3 m szerokości roboczej. Pojemność skrzyni wynosi od 100 do 150 l. Różnice w masie są bardzo niewielkie (na poziomie 15 kg). Najcięższy model to obciążenie 115 kg.

Unia Group produkuje zarówno siewniki mechaniczne, jak i pneumatyczne (o tym w drugim wpisie). Tą pierwszą grupę stanowi seria siewników Alfa, która obejmuje aż dziesięć urządzeń o szerokości roboczej od 2,2 do 4 m. Są to siewniki poplonowe z możliwością montowania na agregatach i bronach talerzowych. Maszyny Alfa mają roweczkowe aparaty wysiewające napędzane od koła metrycznego. Nasiona wprowadzane są do gleby w sposób rzutowy za pomocą przewodów wysiewających połączonych listwą kierunkową. Siewnik montuje się pomiędzy sekcją uprawową a doprawiającą, aby nasiona mogły zostać wysiane na uprawioną glebę i przykryte za pomocą wału doprawiającego.

W zależności od modelu i przeznaczenia siewnika (wysiew polonów, wysiew traw) maszyna może mieć od 6 do 30 rzędów. Różna może być również pojemność skrzyni nasiennej (od 150 do 1000 l).

Rozsiewacz, czyli siewnik...

Dość dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się siewniki poplonów będące w praktyce rozsiewaczami z napędem elektrycznym. Takie urządzenia w swojej ofercie ma kilku producentów.

Jedną z najmniejszych konstrukcji w ofercie Akpilu z Pilzna jest właśnie siewnik poplonów o wdzięcznej nazwie... Poplon. To nieduża konstrukcja, której głównym elementem jest biały 110-litrowy zbiornik z tworzywa sztucznego. Maszyna może być zawieszona na narzędziu uprawowym lub bezpośrednio z przodu ciągnika. Jest to rozsiewacz tarczowy o szerokości wysiewu od 2,5 do 15 m.

Taką samą pojemność zbiornika ma rozsiewacz firmy Bagramet. Maszyna jest przystosowana do wysiewu drobnych nasion, nasion trawy oraz nawozów granulowanych. Urządzenie może być montowane również na quadach (trzeba dokupić specjalną przystawkę). 35-kilogramowa konstrukcja zasilana jest z instalacji elektrycznej 12V. Zakres rozsiewu wynosi od 2 do 20 m.

W produkcji urządzeń do wysiewu poplonów specjalizuje się austriacka firma APV. Taka specjalizacja ma swoje odzwierciedlenie w ofercie, która w tym wypadku jest dość szeroka. Austriacy opracowali kilka rozwiązań przystosowanych do wysiewu międzyplonów. Począwszy od niewielkich konstrukcji, takich jak model KS 40 M2, który można zamontować na quadzie lub innym małym pojeździe aż po PS 800 M1, czyli siewnik ze zbiornikiem o pojemności 800 l.

Modele mniejsze to jedno- lub dwutalerzowe rozsiewacze z napędem elektrycznym. Natomiast większe maszyny to siewniki pneumatyczne, o których piszemy niżej. Najmniejszy w ofercie rozsiewaczy elektrycznych jest KS 40 M2. To maszyna o małych rozmiarach i szerokim zastosowaniu. Świadczą o tym niska masa (19 kg), elektryczny napęd (zasilanie 12V) oraz cała paleta dostępnych uchwytów umożliwiających montaż na różnego rodzaju pojazdach, przyczepach, a nawet samochodowych hakach. Maszyna ma 40-litrowy zbiornik paliwa i rozprowadza materiał na szerokość od 1 do 12 m.

Dwa razy więcej oferują rozsiewacze tarczowe ES 100 (M1 Classic i M2 Special). Zamiast 40-litrowego zbiornika jest tank o pojemności 105 l, a szerokość robocza mieści się w zakresie od 2 do 24 m. Rozsiewacz można montować zarówno na pojazdach, jak i przyczepach, hakach oraz maszynach uprawowych.

Największym modelem elektrycznym jest ZS 200 M3 wyposażony w solidny 200 litrowy zbiornik z tworzywa sztucznego oraz dwutarczowy układ rozsiewający. Z uwagi na rozmiary to model przeznaczony przede wszystkim do montażu na TUZ-ie ciągnika lub maszynach uprawowych. Choć z drugiej strony istnieje możliwość umieszczenia ZS 200 np. na burcie przyczepy.

Drugi wpis poświęcony siewnikom do poplonów z modelami pneumatycznymi dostępny jest tutaj.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024