CZY GŁĘBOSZOWANIE PRZYNOSI KORZYŚCI?

13 Października 2020

W dzisiejszym nowoczesnym rolnictwie ciężkie maszyny to podstawa gospodarstw by wykonywać jak najszybciej zabiegi. Ciężkie wysokowydajne maszyny przynoszą nie tylko korzyści w gospodarstwie, powodują również nadmierne zagęszczenie warstw gleby leżących nawet do głębokości 0,9 m. Z kolei stosowane przez wiele lat tradycyjne zabiegi uprawowe spulchniają tylko warstwę orną.

Przy takiej glebie warto zastosować zabieg głęboszowania. Głęboszowanie to zabieg agromelioracyjny uprawowy o głębokości 0,4 – 0,8 m głęboszem. Głębosz zbudowany jest konstrukcyjnie podobnie jak kultywator, tylko ma znacznie masywne zęby by uprawiać na takiej głębokości. Głębosze w zależności od modelu i producenta składają się z jednego, dwóch, trzech, czterech lub pięciu zębów o różnej głębokości roboczej, wahającej się od 1,5 m do 3 m. Do niektórych modeli można opcjonalnie zamontować wały strunowe lub kule drenarskie.

Zabieg głęboszowania wykonuje się w celu spulchnienia nadmiernie ugniecionych głębszych warstw będących poza zasięgiem tradycyjnych narzędzi uprawowych. Zabieg zaleca się wykonywać na glebach ciężkich, znacznie rzadziej na glebach lekkich. Jednak przed zabiegiem głęboszowania warto sprawdzić profil gleby na polu, bo taki zabieg może przynieść dużo więcej szkód niż...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024