Publikacje » Uprawy » CZY GŁĘBOSZOWANIE PRZYNOSI KORZYŚCI?

CZY GŁĘBOSZOWANIE PRZYNOSI KORZYŚCI?

13 Października 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

W dzisiejszym nowoczesnym rolnictwie ciężkie maszyny to podstawa gospodarstw by wykonywać jak najszybciej zabiegi. Ciężkie wysokowydajne maszyny przynoszą nie tylko korzyści w gospodarstwie, powodują również nadmierne zagęszczenie warstw gleby leżących nawet do głębokości 0,9 m. Z kolei stosowane przez wiele lat tradycyjne zabiegi uprawowe spulchniają tylko warstwę orną.

Przy takiej glebie warto zastosować zabieg głęboszowania. Głęboszowanie to zabieg agromelioracyjny uprawowy o głębokości 0,4 – 0,8 m głęboszem. Głębosz zbudowany jest konstrukcyjnie podobnie jak kultywator, tylko ma znacznie masywne zęby by uprawiać na takiej głębokości. Głębosze w zależności od modelu i producenta składają się z jednego, dwóch, trzech, czterech lub pięciu zębów o różnej głębokości roboczej, wahającej się od 1,5 m do 3 m. Do niektórych modeli można opcjonalnie zamontować wały strunowe lub kule drenarskie.

Zabieg głęboszowania wykonuje się w celu spulchnienia nadmiernie ugniecionych głębszych warstw będących poza zasięgiem tradycyjnych narzędzi uprawowych. Zabieg zaleca się wykonywać na glebach ciężkich, znacznie rzadziej na glebach lekkich. Jednak przed zabiegiem głęboszowania warto sprawdzić profil gleby na polu, bo taki zabieg może przynieść dużo więcej szkód niż...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online