Co zasiać, gdy brakuje sianokiszonki?

2 Września 2016

Sprzyjająca aura wciąż trwającego sezonu wegetacyjnego pozwoliła zebrać obfite plony sianokiszonki. Wyczerpane zeszłym bardzo niekorzystnym rokiem zapasy nie są jeszcze w pełni odbudowane. Dlatego w kilku zdaniach postaram się podpowiedzieć co jeszcze można zasiać, aby w krótkim czasie nadrobić braki sianokiszonek.

Po zbożach

Tegoroczne żniwa, mimo iż wielu miejscach się przedłużyły ze względu na deszczową pogodę, już się zakończyły. Stanowiska po zbożach można z powodzeniem wykorzystać do uprawy poplonów paszowych. Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest wysiew mieszanki BG-13 Milkway Poplon składającej się z życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki oraz wyki.  Mieszanka ta po okołu 8 tygodniach jest gotowa do zbioru, a zebrana masa doskonale nadaje się do produkcji bogatej w białko i cukry sianokiszonki. Po zbiorze późnojesiennego pokosu możemy stanowisko takie zaorać pod zasiew zbóż przewódkowych lub z myślą o zasiewach zbóż jarych. Jeżeli stanowisko takie chcemy przeznaczyć jednak pod uprawę kukurydzy warto po zbiorze pokosu zostawić mieszankę poplonową aby wczesną wiosną (koniec kwietnia-początek maja) zebrać jeszcze jeden obfity pokos sianokiszonki. Mieszanka BG-13 Milkway Poplon dzięki wysokiej produkcji masy nadziemnej i podziemnej oraz dużemu udziałowi roślin motylkowatych pozostawia stanowisko wzbogacone w masę organiczną i azot. Zastosowanie w płodozmianie mieszanki trawiasto-motylkowej korzystnie wpływa na strukturę gleby oraz plonowanie roślin następczych.

Po kukurydzy kiszonkowej

Tegoroczne zbiory kukurydzy na kiszonkę w wielu miejscach już się zaczęły. Jeżeli tylko uda się zebrać kukurydzę i przygotować stanowisko pod zasiew do końca września lub początku października to warto na takim stanowisku zastosować mieszankę BG-1 Milkway Sprint. Mieszanka ta zasiana jako poplon ozimy już w końcu kwietnia pozwoli zebrać potężny plon sianokiszonki bogatej w energię. Możemy ją zastosować jako międzyplon w uprawie kukurydzy orząc bezpośrednio po zbiorze pierwszego pokosu i siejąc kukurydzę lub użytkować cały rok uzyskując przy sprzyjającej pogodzie nawet pięć obfitych pokosów. Sianokiszonka uzyskana z mieszanki BG-1 Milkway Sprint charakteryzuje się bardzo wysoką strawnością i smakowitością co wpływa na jej chętne pobieranie przez bydło.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024