Co na polach - siewy i chowacze

2 Kwietnia 2017

Rozpoczynamy cykl wpisów "Co na polach?", w którym będziemy systematycznie zamieszczać materiały zebrane bezpośrednio z pola. Możecie oczekiwać zdjęć, komentarzy, ale również ciekawostek, a nawet materiałów wideo. Dzisiaj pierwszy wpis w postaci fotoreportażu:

Sezon się zaczął, zaczęły się zatem i siewy. Niestety pogoda nie dla wszystkich była łaskawa w ostatnich tygodniach, więc w wielu przypadkach rozpoczęcie prac na polu kończyło się zakopaniem ciągnika w błocie.

Część pól pełni obecnie rolę jezior, ponieważ poziom wody jest tam wyjątkowo wysoki. To sytuacja trudna. Niestety na polu poniżej wjazd maszynami będzie jeszcze niemożliwy przez jakiś czas.

Jak widać i tu nie było łatwo wjechać po nawożeniu azotowym:

Co więcej? Mówi się, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale od kilku dni można spotkać na polach takie obrazki jak poniżej:

A jak wygląda sytuacja ze szkodnikami? Po 3 dniach na pierwszy rzut oka mnóstwo much... Jednak wystarczy się przyjrzeć odrobinę bliżej i okazuje się, że nie jest tak wesoło. Stan szkodników w rzepaku po trzech dniach odławiania (stan na 27.03.2017) wyglądał następująco:

Golub-Dobrzyń:

  • chowacz brukwiaczek: 4 szt.
  • chowacz czterozębny: 2 szt.
  • słodyszek rzepakowy: 1 szt.

Wąbrzeźno:

  • chowacz brukwiaczek: 3 szt.
  • chowacz czterozębny: 1 szt.
  • słodyszek rzepakowy: 1 szt.

Ważne! Więcej na temat kompleksowej ochrony rzepaku przed szkodnikami pisaliśmy tutaj: "Ochrona rzepaku przed szkodnikami - wiosna". Jednym ze skutecznych modeli ochrony jest zastosowanie preparatu Dursban 480 EC, o którym pisaliśmy tu: "Ochrona rzepaku - kiedy stosować Dursban" i tu: "Dursban - stosowanie zgodnie z nową etykietą". Inne rozwiązanie to Nurelle D 550 EC, o którym więcej będziemy pisać niebawem. Do tej pory pisaliśmy o Nurelle pod kątem stonki.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024