Co na polach: rzepak ze stabilizatorem

16 Października 2017

Minęło już kilka tygodni odkąd prezentowaliśmy wpis z cyklu "co na polach". Czas więc najwyższy na zdjęcie prosto z pola odpowiednim komentarzem. Na poniższym zdjęciu widać wyniki przeprowadzonego doświadczenia ze stosowaniem stabilizatora azotu N-Lock.

Uprawiając rzepak dąży się do sytuacji, w której to azot wczesną wiosną czeka na rzepak, a nie odwrotnie. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalną pogodę i fakt, iż wczesną wiosną mogą być problemy z wjazdem ciągnikiem w pole, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. W tym przypadku zamiast wczesnowiosennego nawożenia rzepaku azotem można zastosować późnojesienne nawożenie z wykorzystaniem stabilizatora azotu N-Lock. Preferowane nawozy to RSMTM, mocznik, Saletrosan™ i siarczan amonu (jesienią należy unikać nawozów azotowych z dużą zawartością azotu w formie saletrzanej – azotanowej). Wniesiony w tym okresie azot z N-Lock wbrew obawom nie wpływa negatywnie na zimotrwałość rzepaku. W efekcie można liczyć na wzrost plonowania, o czym najlepiej świadczy właśnie poniższe zdjęcie.

Po lewej stronie są rośliny rzepaku (kontrola) z uprawy, na której zastosowano:

  1. 1 marca: 238L RSMTM32
  2. 20 marca: 200L RSMTM32

Po prawej stronie są rośliny rzepaku z uprawy, na której zastosowano:

  1. 27 listopada: 200L RSMTM32 + N-LockTM
  2. 1 marca: 238L RSMTM32

Efekt? Wzrost plonu o 470 kg i zaolejenia o 2%.

Fot. Rafał Kowalski
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024