Publikacje » Uprawy » Co na polach: rzepak ze stabilizatorem

Co na polach: rzepak ze stabilizatorem

16 Października 2017

Minęło już kilka tygodni odkąd prezentowaliśmy wpis z cyklu "co na polach". Czas więc najwyższy na zdjęcie prosto z pola odpowiednim komentarzem. Na poniższym zdjęciu widać wyniki przeprowadzonego doświadczenia ze stosowaniem stabilizatora azotu N-Lock.

Uprawiając rzepak dąży się do sytuacji, w której to azot wczesną wiosną czeka na rzepak, a nie odwrotnie. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalną pogodę i fakt, iż wczesną wiosną mogą być problemy z wjazdem ciągnikiem w pole, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. W tym przypadku zamiast wczesnowiosennego nawożenia rzepaku azotem można zastosować późnojesienne nawożenie z wykorzystaniem stabilizatora azotu N-Lock. Preferowane nawozy to RSMTM, mocznik, Saletrosan™ i siarczan amonu (jesienią należy unikać nawozów azotowych z dużą zawartością azotu w formie saletrzanej – azotanowej). Wniesiony w tym okresie azot z N-Lock wbrew obawom nie wpływa negatywnie na zimotrwałość rzepaku. W efekcie można liczyć na wzrost plonowania, o czym najlepiej świadczy właśnie poniższe zdjęcie.

Po lewej stronie są rośliny rzepaku (kontrola) z uprawy, na której zastosowano:

  1. 1 marca: 238L RSMTM32
  2. 20 marca: 200L RSMTM32

Po prawej stronie są rośliny rzepaku z uprawy, na której zastosowano:

  1. 27 listopada: 200L RSMTM32 + N-LockTM
  2. 1 marca: 238L RSMTM32

Efekt? Wzrost plonu o 470 kg i zaolejenia o 2%.

Fot. Rafał Kowalski
Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online