Co na polach: "aktualne" herbicydy [foto]

10 Maja 2017

Wiosna w tym roku jest bardzo kapryśna. Duże spadki temperatur, deszcz a nawet śnieg. Niestety na wielu plantacjach zbóż, które wymagają odchwaszczenia nie udało się wykonać zabiegów. Taka sytuacja trwa do dnia dzisiejszego w wielu regionach.

Efekt jest taki, że na większości zdjęć przedstawiających w jakich fazach rozwojowych są zboża ozime widać zboża w fazach od 1 do 2 kolanka. Zdjęcia wykonano w różnych rejonach kraju. Przeważająca część herbicydów, nie może już być zastosowana. Na “placu boju” pozostały już tylko nieliczne. Wśród nich są między innymi Lancet Plus 125 WG, który bardzo dobrze zwalcza miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne.

Lancet może być stosowany do 1 kolanka zbóż. Prawie wszystkie inne produkty z segmentu herbicydów kompletnych, włącznie z największym konkurentem Lanceta, mogą być stosowane do końca krzewienia, więc obecnie jest to praktycznie niemożliwe.

Gdy zboża osiągają już fazę 2 kolanka można wciąż zastosować Mustanga Forte 195 SE. Produkt sprawdzony na milionach hektarów zwalczający chwasty dwuliścienne, obecnie uważany jest za jeden z najlepszych na rynku. Mustang Forte 195 SE idealnie nadaje się na poprawki jak również, jako zabieg podstawowy, ale o tym na blogu pisaliśmy już nie raz.

W przypadku, gdy zboże jest w fazie 2 kolanka a nie wykonano żadnego zabiegu, Mustanga Forte 195 SE można połączyć w zabiegu sekwencyjnym z herbicydami zwalczającymi miotłę zbożową.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024