Publikacje » Uprawy » Belkar – nowy herbicyd do ochrony rzepaku

Belkar – nowy herbicyd do ochrony rzepaku

14 Listopada 2018

Na rynku herbicydowym pojawił się kolejny produkt przeznaczony do stosowania jesienią w rzepaku ozimym. To kolejny już preparat zarejestrowany w naszym kraju, który oparty został na substancji aktywnej Arylex Active.

Arylex Active to nowa substancja aktywna, która pojawiła się w Polsce w 2017 roku. Pisaliśmy o niej już kilkukrotnie (Arylex Active – nowa substancja aktywna, Arylex Active – warunki stosowania, Arylex Active – tekst i pierwsze wnioski). Wpisów poświęconych Arylexowi jest znacznie więcej, wszystkie znajdziecie tutaj: “Arylex”. Dużo miejsca poświęciliśmy w tym roku również herbicydowi Pixxaro (np. Pixxaro – wszystko co musisz wiedzieć). To także preparat wykorzystujący właściwości Arylexu. 

Belkar to nowy herbicyd o szerokim spektrum działania przeznaczony do stosowania jesienią. Uprawą docelową jest w tym przypadku rzepak ozimy. Belkar łączy w sobie dwie substancje czynne, wspomniany wcześniej Arylex™ active oraz pikloram w postaci formulacji EC. 

Arylex 10 g/l + pikloram 48 g/l

Termin stosowania herbicydu ustalony został na okres zabiegów jesiennych, a dokładniej w fazach BBCH 12-14 lub BBCH 16-18. Producent podaje, że nowy preparat jest skuteczny w walce z szeregiem chwastów dwuliściennych, m.in,: 

bodziszek drobny, chaber bławatek, dymnica pospolita, komosa biała, jasnota biała, jasnota różowa, mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, rumianek pospolity, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne w zależności od zastosowanej dawki

Najważniejsze cechy nowego herbicydu:

  • wysoka skuteczność w zwalczaniu chwastów dwuliściennych (nowe narzędzie, które można wykorzystać w projektowaniu technologii ochrony)
  • szerokie okno aplikacji
  • elastyczność nawet w trudnych warunkach pogodowych (biorąc pod uwagę zmiany pogodowe, każda forma elastyczności w wyborze terminu zabiegu powschodowego jest atutem)
  • możliwość stosowania z innymi produktami
  • niska dawka na hektar (Belkar będzie polecany łącznie z innym herbicydem o nazwie Kliper)
Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online