Belkar – nowy herbicyd do ochrony rzepaku

14 Listopada 2018

Na rynku herbicydowym pojawił się kolejny produkt przeznaczony do stosowania jesienią w rzepaku ozimym. To kolejny już preparat zarejestrowany w naszym kraju, który oparty został na substancji aktywnej Arylex Active.

Arylex Active to nowa substancja aktywna, która pojawiła się w Polsce w 2017 roku. Pisaliśmy o niej już kilkukrotnie (Arylex Active – nowa substancja aktywna, Arylex Active – warunki stosowania, Arylex Active – tekst i pierwsze wnioski). Wpisów poświęconych Arylexowi jest znacznie więcej, wszystkie znajdziecie tutaj: “Arylex”. Dużo miejsca poświęciliśmy w tym roku również herbicydowi Pixxaro (np. Pixxaro – wszystko co musisz wiedzieć). To także preparat wykorzystujący właściwości Arylexu. 

Belkar to nowy herbicyd o szerokim spektrum działania przeznaczony do stosowania jesienią. Uprawą docelową jest w tym przypadku rzepak ozimy. Belkar łączy w sobie dwie substancje czynne, wspomniany wcześniej Arylex™ active oraz pikloram w postaci formulacji EC. 

Arylex 10 g/l + pikloram 48 g/l

Termin stosowania herbicydu ustalony został na okres zabiegów jesiennych, a dokładniej w fazach BBCH 12-14 lub BBCH 16-18. Producent podaje, że nowy preparat jest skuteczny w walce z szeregiem chwastów dwuliściennych, m.in,: 

bodziszek drobny, chaber bławatek, dymnica pospolita, komosa biała, jasnota biała, jasnota różowa, mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, rumianek pospolity, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne w zależności od zastosowanej dawki

Najważniejsze cechy nowego herbicydu:

  • wysoka skuteczność w zwalczaniu chwastów dwuliściennych (nowe narzędzie, które można wykorzystać w projektowaniu technologii ochrony)
  • szerokie okno aplikacji
  • elastyczność nawet w trudnych warunkach pogodowych (biorąc pod uwagę zmiany pogodowe, każda forma elastyczności w wyborze terminu zabiegu powschodowego jest atutem)
  • możliwość stosowania z innymi produktami
  • niska dawka na hektar (Belkar będzie polecany łącznie z innym herbicydem o nazwie Kliper)
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024