Agrotechnika żyta hybrydowego

13 Października 2019

Agrotechnika odmian mieszańcowych jest łatwa i prawie nie odbiega od agrotechniki odmian populacyjnych. Ze względu na wyższy potencjał plonowania, hybrydy wymagają wyższego nawożenia i standardowo skracania źdźbeł – najlepiej dwa razy. Zasadniczą różnicą w agrotechnice hybryd jest mniejsza ilość wysiewu i nieco wcześniejszy termin siewu oraz konieczność corocznej wymiany materiału siewnego na kwalifikowany F1. Materiał siewny żyta hybrydowego kupuje się w jednostkach siewnych co roku.
Dla odmian hybrydowych zaleca się mniejszą normę wysiewu niż dla odmian populacyjnych żyta ozimego. Przy siewie żyta mieszańcowego w optymalnym terminie należy wysiać dwie jednostki siewne ziarna w rozstawie 12–15 cm na głębokość 2–3 cm, a nieco głębiej (3–3,5 cm) przy gorszych warunkach wilgotnościowych stanowiska. Jednostki siewne są zapakowane i mogą różnić się wagą, co wynika z innej masy tysiąca ziaren poszczególnych odmian. Jedna jednostka siewna waży od 30 do nawet 50 kg i zawiera średnio około 90–100 kiełkujących nasion w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. Obowiązuje zasada, że im...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024