Publikacje » Uprawy » Agrotechnika żyta hybrydowego

Agrotechnika żyta hybrydowego

13 Października 2019
źródło: https://www.plantpress.pl/

Agrotechnika odmian mieszańcowych jest łatwa i prawie nie odbiega od agrotechniki odmian populacyjnych. Ze względu na wyższy potencjał plonowania, hybrydy wymagają wyższego nawożenia i standardowo skracania źdźbeł – najlepiej dwa razy. Zasadniczą różnicą w agrotechnice hybryd jest mniejsza ilość wysiewu i nieco wcześniejszy termin siewu oraz konieczność corocznej wymiany materiału siewnego na kwalifikowany F1. Materiał siewny żyta hybrydowego kupuje się w jednostkach siewnych co roku.
Dla odmian hybrydowych zaleca się mniejszą normę wysiewu niż dla odmian populacyjnych żyta ozimego. Przy siewie żyta mieszańcowego w optymalnym terminie należy wysiać dwie jednostki siewne ziarna w rozstawie 12–15 cm na głębokość 2–3 cm, a nieco głębiej (3–3,5 cm) przy gorszych warunkach wilgotnościowych stanowiska. Jednostki siewne są zapakowane i mogą różnić się wagą, co wynika z innej masy tysiąca ziaren poszczególnych odmian. Jedna jednostka siewna waży od 30 do nawet 50 kg i zawiera średnio około 90–100 kiełkujących nasion w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. Obowiązuje zasada, że im...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
O Autorze: Wojciech Suwara
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online