Agropogoda, czyli prognoza specjalistyczna

19 Czerwca 2017

Wracam do tematu prognozy pogody. W ubiegłym miesiącu zacząłem temat wpisem "Prognoza pogody dla rolników". Pisałem tam głównie o najbardziej popularnych sposobach na pozyskiwanie informacji pogodowej. Dzisiaj czas na rozwiązania bardziej dostosowane do specyfiki branży rolniczej.

Aktualizacja 02.10.2020

Profesjonalną rolniczą prognozę pogody znajdziecie w serwisie e-pole.pl. Pogoda dostępna jest tutaj: https://www.e-pole.pl/pogoda . Natomiast więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Rolnicza prognoza pogody

Pogoda branżowa

Pierwsza propozycja to serwis AgroPogoda (MeteoGroup). Zasada działania jest prosta. Aby skorzystać z funkcjonalności witryny trzeba założyć konto i wykupić jedną z trzech rodzajów subskrypcji. Najtańszy wariant umożliwia skorzystanie ze szczegółowej prognozy pogody dla jednej wybranej lokalizacji (10 zł / m-c). Kolejne warianty mają zwiększoną liczbę funkcjonalności (np. obrazy radarowe) oraz większą liczbę lokalizacji, które można dodać. Standardowy pakiet informacji serwowany przez serwis obejmuje czynniki wspomniane w pierwszym tekście. Jednak poza tym dostępne są tzw. Agroparametry. Są to narzędzia ułatwiające określenie najlepszych warunków do wykonania konkretnego zabiegu. Przewidziano następujące Agroparametry: przewietrzenie, opryski, temperatura gleby, suma temperatury gleby, kiełkowanie nasion, suszenie trawy. W przypadku „przewietrzania” czy „oprysków” użytkownik otrzymuje tabelkę, w której za pomocą sześciu kolorów oznaczane są warunki pogodowe pod kątem danego zabiegu (np. bardzo dobre, dopuszczalne, nieznane itd.). Poza tym za pomocą dodatkowych symboli opisana jest konkretna przyczyna takich a nie innych warunków (np. ryzyko deszczu, za wysoka temp. itd.). Z kolei w przypadku „kiełkowania nasion” serwis podaje informacje na temat tego kiedy nastąpi wzrost 50% zasianych nasion w oparciu o gatunek roślin, typ gleby itp. Niestety nie udało mi się sprawdzić działania poszczególnych elementów, ponieważ już na etapie założenia konta wyniknął problem z rejestracją.

Ciekawa prognoza pogody jest również w serwisie nawozy.eu. W zakładce „pogoda” użytkownik otrzymuje dostęp do danych z 405 stacji meteo rozlokowanych w głównych ośrodkach rolniczych na terenie Polski. Co ciekawe, źródło danych zapewnia MeteoGroup, czyli właściciel wspomnianej wyżej AgroPogody. Warto jednak dodać, że informacje dostępne na nawozy.eu są darmowe i podane w bardzo atrakcyjnej formie. Witryna jest funkcjonalna i miła dla oka. Oprócz podstawowych informacji użytkownicy otrzymują do dyspozycji dane na temat ilości nasłonecznienia, minimalnej temperatury przy gruncie czy prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków.

Kolejny specjalistyczny serwis pogodowy dla rolników został opracowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy – AgroMeteo. Pierwszą jego wadą jest grafika. Choć z drugiej strony dostęp do wszystkich funkcjonalności oraz informacji jest czytelny. Drugą wadą AgroMeteo jest fakt, iż dane odnośnie aktualnych warunków uprawy roślin (jedna z dostępnych zakładek) dotyczą jedynie największych miast (dostępnych jest jedynie 37 lokalizacji). Dane pogodowe dostępne są dla mniejszych miejscowości. Poza tymi dwiema kwestiami jest to bardzo wartościowe narzędzie. Po pierwsze informacje pogodowe przekazywane są za pomocą wykresów. Oprócz temperatury przy powierzchni gruntu podawana jest również temperatura na kilku różnych głębokościach gruntu. Za pomocą wykresów można również zapoznać się z danymi na temat opadów i usłonecznienia. Prognoza krótkoterminowa oparta jest na modelu COSMO, natomiast prognoza długoterminowa na modelu GFS.

AgroMeteo udostępnia szereg danych z poprzednich lat i miesięcy. Poza tym dostępny jest również słowniczek pojęć oraz obrazy satelitarne przedstawiające m.in. wilgotność gleby na różnych głębokościach czy wskaźnik powierzchni liści. Bardzo wartościowym narzędziem jest informator o występowaniu zagrożeń agrofagami, gdzie można sprawdzić czy panujące warunki sprzyjają pojawianiu się szkodników roślin uprawnych i sadowniczych. Oprócz tego można zapoznać się z agrometeorologicznym wskaźnikiem zabiegów ochrony roślin. W oparciu o pięć wskaźników klimatycznych (prędkość wiatru, opad deszczu, temp. powietrza, temp. gleby na głębokości 5 cm, wilgotność względna) system informuje, czy można przeprowadzić zabieg ochronny czy nie. Warto podkreślić, że rozdzielono stosowanie środków doglebowych i nalistnych. Oddzielne zalecenia są m.in. dla herbicydów o działaniu systemicznym i oddzielne dla herbicydów o działaniu kontaktowym i wgłębnym. Grup preparatów jest więcej.

Prognoza zza granicy

Szukając szczegółowych informacji odnośnie prognozy pogody wielu użytkowników dociera do rozwiązań zagranicznych. Utrudnieniem może być język takich witryn, ale wielu rolnikom to nie przeszkadza.

Jedną z chętniej odwiedzanych witryn jest YR. Jest to serwis pogodowy prowadzony wspólnie przez Norweski Instytut Meteorologiczny (Norwegian Meteorological Institute) oraz Norsk Rikskringkasting publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego (Norwegian Broadcasting Corporation).

Niewątpliwą zaletą YR jest fakt, iż wyświetla on dane nawet dla małych miejscowości. Oczywiście nie oznacza to połączenia ze stacją meteo w tej konkretnej lokalizacji. Serwis podaje informacje w oparciu o dane z najbliższej dostępnej jednostki i często są to stacje oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. Nie mniej jednak jest to całkiem wygodne rozwiązanie. Wszystkie komunikaty rozmieszczono tutaj w pięciu działach. Jest ogólna prognoza na kilka dni połączona z mapką i danymi na temat wschodu i zachodu słońca. Bardziej przydatny będzie wykres ukazujący zmianę klimatu godzina po godzinie. Autorzy serwisu w jednym miejscu w czytelny sposób zawarli wiele interesujących informacji od temperatury poczynając, na stopniu zachmurzenia kończąc. Oprócz tego można zapoznać się z prognozą długoterminową, danymi statystycznymi dla regionu oraz mapami pogodowymi.

Innym rozbudowanym rozwiązaniem jest AccuWeather. Oprócz polskojęzycznego interfejsu warto zwrócić uwagę na podawanie informacji pogodowych dla miejscowości ościennych dla wybranej wcześniej lokalizacji. Serwis AccuWeather dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej. Są dwa poziomy płatne. W pierwszym użytkownik otrzymuje dostęp do 18 różnych czynników jak temperatura, indeks UV czy widoczność. Prognoza podawana jest w podziałce godzinowej. Najwyższy model obejmuje dostęp do wszystkich informacji z jakich korzystają synoptycy AccuWeather obejmujący szereg modeli pogodowych, map itp.

W trakcie najbliższych dni zamieszczę na e-pole.pl ostatni wpis poświęcony pogodzie. Poruszę w nim kwestię prognozy pogody na urządzenia mobilne oraz temat stacji agrometeorologicznych.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024