Publikacje » Technologia » Zabieg w terminie T-3, czyli ochrona kłosa

Zabieg w terminie T-3, czyli ochrona kłosa

7 Czerwca 2021

Zabieg w terminie T-3, czyli ochrona kłosa

Patogeny chorobotwórcze nie odpuszczają zbożom przez cały okres wegetacji roślin, dlatego trudno uzyskać zadowalający jakościowo plon bez ochrony kłosa. Zabieg w terminie T-3 jest ostatnim w sezonie, wieńczącym ochronę zbóż.

Celem zabiegu wykonywanego w terminie T-3, tzw. „na kłos”, jest ograniczenie występowania na kłosach zbóż przede wszystkim fuzariozy, rdzy żółtej, septoriozy plew, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, brunatnej plamistości liści. O nasileniu występowania chorób decydują często warunki pogodowe panujące w danym sezonie wegetacyjnym. W lata wilgotne i przekropne w czasie kłoszenia choroby na plantacjach z odmianami o niższej odporności mogą nawet wystąpić epidemicznie. Dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie lustracji polowych, aby wykonać zabieg przy użyciu fungicydów, zanim choroby spowodują straty o znaczeniu ekonomicznym.

Fuzarioza kłosa

Jednym z głównych problemów w okresie kłoszenia jest fuzarioza kłosa, która może doprowadzić do znaczących strat zarówno w ilości, jak i jakości plonu. Jej sprawcy – grzyby rodzaju Fusarium – mogą porażać zboża przez cały sezon wegetacyjny, powodując wiele różnych chorób – od zgorzeli siewek, przez fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, fuzariozę liści, aż po fuzariozę kłosów. Zmiany chorobowe na kłosie widoczne są w postaci białych przebarwień części lub całego...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online