Publikacje » Technologia » Siew kukurydzy - warunki i termin

Siew kukurydzy - warunki i termin

21 Kwietnia 2021

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

Tekst i zdjęcia: K. Szulc

Kukurydza udaje się na większości gleb. Nie lubi jednak stanowisk podmokłych, zimnych, gleb bardzo ciężkich, ilastych, także suchych i piaszczystych. Jako gatunek pochodzenia subtropikalnego preferuje gleby szybko nagrzewające się, przewiewne, o dużej pojemności wodnej oraz zasobne w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Kukurydzę siejemy na głębokość od 4 do 7 cm, co jest uzależnione od uwilgotnienia i rodzaju gleby. W glebach lżejszych ziarno umieszczamy głębiej, na głębokości 6-7 cm, a w bardziej zwięzłych, cięższych – płycej, na 4-5 cm.

Temperatura przy siewie

Wczesny siew kukurydzy ma swoje zalety i wady. Z jednej strony rośliny zyskują na długości wegetacji i budują lepiej rozwinięty system korzeniowy, z drugiej ich wschody są powolne. Ziarno długo zalega w glebie i jest bardziej narażone na atak bakterii i grzybów. Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu i siew w nieogrzaną glebę nie są wskazane. Z tego względu kukurydzę zaleca się siać, gdy temperatura gleby mierzona na głębokości siewu osiągnie 8°C (temperaturę gleby można sprawdzić w serwisie pogodowym na naszym portalu). Praktycznym wskaźnikiem fenologicznym rozpoczęcia...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Program promocyjny D-Koder
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online

Szanowni Państwo! Informujemy, że aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nasz serwis internetowy gromadzi i zapisuje w pamięci komputerów Użytkowników serwisu krótkie informacje tekstowe (tzw. „cookies”). W każdym czasie możecie Państwo zmodyfikować ustawienia przeglądarki, aby wyłączyć ten mechanizm. Konfiguracja, która dopuszcza używanie cookies oznacza, że Użytkownicy wyrażają na powyższe zgodę. Aby dowiedzieć się więcej proszę zapoznać się z Polityką Prywatności