Program partnerski e-pole
Zaloguj się | Dołącz do programu
Publikacje » Technologia » Odchwaszczanie zbóż jarych

Odchwaszczanie zbóż jarych

6 Kwietnia 2021
źródło: https://www.plantpress.pl/

Odchwaszczanie zbóż jarych 

dr inż. Tomasz R. Sekutowski, IUNG-PIB w Puławach

Zboża jare to uprawy, które odchwaszczane są głównie herbicydami nalistnymi. Ma to niewątpliwie swoje zalety. Pozwala na wykonanie zabiegów w terminach, w których rozpoznanie gatunków chwastów i tym samym dobór selektywnych i skutecznych herbicydów nie jest już takie trudne. 

W zbożach jarych można spotkać od kilku do kilkunastu gatunków chwastów, tworzących różne typy zachwaszczenia łanu. Z chwastów jednoliściennych możemy się spodziewać wystąpienia np. chwastnicy jednostronnej, owsa głuchego miotły zbożowej czy włośnic. Natomiast z chwastów dwuliściennych, stosunkowo łatwych do zniszczenia, mogą pojawić się np.: gwiazdnica pospolita, tobołki polne, tasznik pospolity, gorczyca polna, chaber bławatek, komosa biała czy samosiewy rzepaku. Z chwastów mniej wrażliwych, czyli trudniejszych do wyeliminowania, które wymagają odpowiednio dopasowanych herbicydów, możemy się spodziewać wystąpienia np. przytulii czepnej, ostrożnia polnego, maku polnego, fiołków, jasnoty, przetaczników, bodziszków lub rumianowatych. 

Plan, czyli strategia odchwaszczania

Plantator ma tak naprawdę bardzo wiele możliwości ograniczenia występowania chwastów jedno- i dwuliściennych, dzięki zastosowaniu substancji czynnych (s.cz.) herbicydów odpowiednio dobranych do składu gatunkowego (zarówno zbóż jarych, jak i chwastów). Czynnikiem ograniczającym ich właściwy dobór jest najczęściej roślina uprawna (najwięcej zrejestrowanych herbicydów przeznaczonych jest dla pszenicy jarej, najmniej do owsa) oraz faza rozwojowa rośliny uprawnej, gdyż zdecydowana większość preparatów zalecana jest w fazie od 2 liści właściwych (BBCH 12) do liścia flagowego (BBCH 37).

Z punktu widzenia skutecznego działania herbicydów, istotne jest, aby stosować je w okresie największej wrażliwości poszczególnych gatunków chwastów, głównie w fazie juwenalnej, czyli od 1. liścia do 4 liści właściwych (BBCH 11-14).

Herbicydy w zboża jare 

Z chwastów jednoliściennych najbardziej problematycznym gatunkiem był i nadal pozostaje...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online