Publikacje » Technologia » Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

13 Kwietnia 2021

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

Tekst: K. Szulc 

Sucha zgnilizna kapustnych należy do najgroźniejszych chorób rzepaku. Wywołują ją gatunki grzyba Leptosphaeria maculans i Leptosphaeria biglobosa stadium konidialnego rodzaju Leptosphaeria spp. Objawy choroby obserwujemy najpierw na liściach rzepaku w postaci chlorotycznych, owalnych, niewielkich plam (2-20 mm) z widocznymi czarnymi owocnikami grzyba (piknidia). Zarodniki uwalniają się z piknidiów i przemieszczają w kropli wody na niewielkie odległości. W wilgotnych warunkach grzyby łatwo atakują, prowadząc do wtórnych infekcji, które obserwujemy w plantacji rzepaku na wiosnę.

Sucha zgnilizna kapustnych

Grzyb L. biglobosa wywołuje rozległe, brązowe lub szare plamy z widocznymi czarnymi zarodnikami na liściach, pędzie głównym i rozgałęzieniach bocznych w dolnych częściach roślin. Grzyb L. maculans natomiast jest przyczyną brązowych lub brunatnobrązowych plam z czarnymi owocnikami i przerasta w głąb tkanek blisko podstawy łodygi. 

Sucha zgnilizna kapustnych na łodydze rzepaku. Fot. Jakub Danielewicz.

Infekcje pędu w postaci mokrych brunatnych plam powodowane przez grzyby Leptosphaeria spp. pojawiają się najczęściej w miejscach blizn po ogonku liściowym i należą do najgroźniejszych, ponieważ roślina nie może przewodzić substancji pokarmowych oraz wody. Porażenie łodyg doprowadza do wylegania roślin rzepaku w okresie jego dojrzewania. Wystąpienie suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku obniża...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online