Aplikacje mobilne do rozsiewaczy nawozów

19 Stycznia 2022

Aplikacje mobilne do rozsiewaczy nawozów

Prawidłowe ustawienie rozsiewacza nawozów gwarantuje oszczędności w nawożeniu. Zadanie to z powodzeniem ułatwiają aplikacje mobilne.

Rosnące ceny nawozów mineralnych stały się powodem tego, by jeszcze wnikliwiej szukać sposobów na oszczędności w nawożeniu. Jak się okazuje, możliwości zmniejszenia dawek nawozowych jest wiele. Sposobem, o którym należy pamiętać, a który gwarantuje oszczędności w nawożeniu, jest prawidłowe ustawienie rozsiewacza także w aspekcie równomiernego wysiewu poprzecznego. Przydatne w tym celu okazują się aplikacje wgrywane na smartfon lub tablet, które są wygodniejsze niż papierowe instrukcje. Oferują je czołowi producenci maszyn i są dostępne raczej bezpłatnie. Poniżej opisujemy kilka wybranych aplikacji przydatnych w regulacji rozsiewacza. 

FertilizerService dla MySpreader Amazone

Dla użytkowników rozsiewaczy marki Amazone niemiecki producent proponuje bezpłatny program mySpreader wgrywany na smartfony z systemem Android lub iOS. Program łączy w sobie trzy aplikacje: FertilizerService, EasyCheck oraz EasyMix, za pomocą których można dokonać precyzyjnej regulacji rozsiewacza. Aplikacja FertilizerService umożliwia zdalne ustawianie rozsiewaczy Amazone z uwzględnieniem typu maszyny, szerokości roboczej, rodzaju nawozu i dawki rozsiewu bezpośrednio na polu. Zawiera ona bazę danych nawozów różnych producentów, która stale jest aktualizowana. Powstaje na podstawie badań próbek nawozów, jakie do Amazone dostarczają ich wytwórcy lub rolnicy. Użytkownik aplikacji może wyszukiwać nawozy np. przez podanie nazwy nawozu, składu nawozu, wielkości granul lub gęstości objętościowej nawozu. Dzięki temu rolnik w każdej chwili może sprawdzić dokładne zalecenia dotyczące otwierania zasuw i kąta ustawienia tarcz rozrzucających.

EasyMix dla mieszanek nawozów

Kolejną aplikacją mySpreader jest EasyMix, która określa zalecenia dotyczące ustawień dla mieszanek nawozów. Mieszanie nawozów jest praktyką często stosowaną przez rolników. Ze względu na różne właściwości nawozów (granulki o różnej wielkości i masie jednostkowej) trudno jest określić optymalne ustawienia rozsiewacza. W tym przypadku pomocna staje się aplikacja EasyMix, która określa najlepszy możliwy kompromis dla różnych mieszanek nawozów i sugeruje prawidłowe ustawienia dla rozsiewaczy ZA-TS i ZG-TS. 

Za pomocą funkcji Bluetooth wszystkie wartości nastawcze z mySpreader można przenieść do sterownika rozsiewacza nawozów. W terminalu maszyny następuje automatyczne ustawienie.

EasyCheck dla równomierności wysiewu

Ważną kwestią w nawożeniu jest zachowanie równomierności poprzecznej wysiewu. Można ją sprawdzić w warunkach gospodarstwa. Dla użytkowników maszyn marki Amazone niemiecki producent oferuje trzeci moduł o nazwie EasyCheck, który umożliwia ocenę równomierności wysiewu. Aby dokonać pomiaru, należy rozłożyć plastikowe maty, następnie dokonać przejazdu rozsiewaczem. W dalszej kolejności powinno się wykonać zdjęcia mat, na podstawie których aplikacja EasyCheck obliczy stopień pokrycia mat i określi poprzeczną równomierność rozsiewu. Dzięki temu rolnik będzie wiedział, czy jego maszyna jest dobrze ustawiona, czy też trzeba dokonać regulacji. 

6 Do precyzyjnego ustawienia rozsiewaczy nawozu czołowi producenci tych maszyn proponują bezpłatne aplikacje na smartfony z systemem Android lub iOS; Fot. firmowe

Do precyzyjnego ustawienia rozsiewaczy nawozu czołowi producenci tych maszyn proponują bezpłatne aplikacje na smartfony z systemem Android lub iOS; Fot. firmowe

Rauch Fertilizer Chart

Dwa lata temu firma Rauch udostępniła nową bezpłatną aplikację wgrywaną na smartfon, która obsługuje również starsze rozsiewacze. Baza danych aplikacji zawiera ustawienia dla ponad 3000 rodzajów nawozów granulowanych, granulatu organicznego i granulatu przeciwko ślimakom. Jeśli dany nawóz nie figuruje w bazie danych, aplikacja dysponuje modułem DIS, który na podstawie zdjęć z dużym prawdopodobieństwem rozpoznaje nawóz i przenosi użytkownika do odpowiedniej tabeli ustawień. 

Aplikacja korzysta ze standardowej funkcji kątomierza smartfona. Dzięki temu użytkownik może szybko i łatwo sprawdzić wypoziomowanie rozsiewacza, jak również skontrolować ustawienie nawożenia pogłównego. Aplikacja Rauch jest wyposażona w funkcję WindMeter, która wykorzystuje anemometr z kołem łopatkowym do pomiaru prędkości wiatru. Dane z urządzenia są przesyłane do aplikacji, która intensywność wiatru pokazuje za pomocą sygnalizacji świetlnej. Wskazuje ona rolnikowi, czy materiał może być rozrzucany przy zmierzonej prędkości wiatru.

Kverneland Vicon Spreading Charts

Z mobilnej aplikacji skorzystać mogą także użytkownicy rozsiewaczy Kverneland i Vicon. Aplikacja zapewnia bezpośredni dostęp do najbardziej aktualnych wyników specjalistycznych testów i doświadczeń nawozowych. W zaledwie kilku krokach aplikacja pokazuje właściwe ustawienia dla rozsiewacza. Użytkownik musi wybrać model rozsiewacza, wpisać szerokość roboczą, dawkę aplikacji, prędkość jazdy i rodzaj nawozu. 

Fertitest Sulky też oflinie

Dwa lata temu Sulky uruchomiło nową aplikację wspierającą rolników w ustawieniu rozsiewacza. Baza danych aplikacji zawiera 1500 rekordów. W przypadku braku danego nawozu rolnik wpisuje dane dotyczące jego właściwości: gęstość, wygląd i granulometria. Aplikacja zaproponuje wówczas produkt o najbardziej zbliżonych właściwościach, aby nadać odpowiednią oprawę.Fertitest nie wymaga połączenia z Internetem, dzięki czemu operatorzy mogą uzyskać dostęp do bazy danych w terenie, w „trybie rozłączenia”. Aplikacja zawiera notatnik, w którym operatorzy mogą tworzyć profile dla każdego stosowanego nawozu i każdej wymaganej regulacji.

Tekst: dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie

Zdjęcia: firmowe

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024