Zwiększenie skuteczności oprysku

11 Maja 2020

Precyzyjne nanoszenie środków ochrony roślin jest niezwykle istotne co najmniej z kilku względów. Przede wszystkim pozwala na ich efektywne wykorzystanie a tym samym ograniczenie kosztów. Jest ważne także ze względu na sąsiednie uprawy i z powodów środowiskowych. W tym artykule podpowiadamy, jak najskuteczniej wykonać oprysk w trudnych warunkach atmosferycznych.

Opryskiwacz to maszyna, przez którą – jak mawiają rolnicy – przelewa się najwięcej pieniędzy w gospodarstwie. Dlatego aby skutecznie wykonać oprysk, tak, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dotyczą one nie tylko ustawień maszyny; ciśnienia roboczego, dawki cieczy, rodzaju rozpylacza czy wysokości od opryskiwanej powierzchni, ale także warunków, w jakich oprysk jest wykonywany, czyli temperatury i wilgotności powietrza, nasłonecznienia, czy (często przede wszystkim) prędkości wiatru. 

Warunki optymalne

Aby uniknąć strat związanych ze znoszeniem czy parowaniem cieczy warto wykonywać opryski w zalecanych do tego warunkach. Tutaj specjaliści są zgodni; im niższa prędkość wiatru i niższy poziom nasłonecznienia, tym lepiej. Istotna jest też temperatura, która nie powinna przekraczać 25 st. C. Co do prędkości wiatru, do 2 m/s zalecane jest stosowanie zabiegu drobnokroplistego, natomiast w przypadku prędkości od 2 do 3 m/s stosuje się zwykle zabieg rozpylaczami grubokroplistymi. W przypadku wiatru o wyższej prędkości zabieg nie powinien być wykonywany. Kolejny aspekt to temperatura i nasłonecznienie. Jeśli chodzi o zakres temperatur, tutaj powinniśmy się kierować zaleceniami producenta środka ochrony roślin; większość preparatów w określonych zakresach będzie po prostu mniej skuteczna lub w ogóle nie skuteczna. Z kolei w bardzo ciepłe, słoneczne dni istnieje ryzyko, szczególnie w przypadku zastosowania dysz drobnokroplistych, że preparat wraz z wodą ulegnie intensywnej ewaporacji, co w praktyce oznacza, że odparuje zanim dotrze do rośliny zaś krople, które do niej dotrą bardzo szybko odparują z jej powierzchni, zmniejszając skuteczność oprysku. Podsumowując, opryski najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, kiedy wiatr i nasłonecznienie zazwyczaj są najmniejsze, uwzględniając przy tym zalecenia, które producent umieścił na etykiecie środka ochrony roślin. Specjaliści podają tutaj zresztą uśrednione wartości: prędkość wiatru poniżej 2 m/s, umiarkowana temperatura w zakresie od 10 do 20 st. C i wysoka wilgotność – powyżej 50 proc.

Najskuteczniejszym sposobem na efektywny zabieg jest wykonywanie go w odpowiednich warunkach; najlepsze pory to zwykle poranek lub wieczór, 
kiedy słońce nie operuje zbyt mocno, a prędkość wiatru i wilgotność powietrza najczęściej osiągają optymalne wartości

Kiedy warunki optymalne nie są…

Niestety, opryski nie zawsze mogą być prowadzone w optymalnych warunkach; kluczowy jest tutaj...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024