Zwiększenie mocy, obniżenie spalania

9 Grudnia 2019

Modyfikacja oprogramowania silników wysokoprężnych stosowanych w ciągnikach i maszynach rolniczych umożliwia zwiększenie momentu obrotowego a tym samym mocy nawet o 30%. Stąd też coraz to więcej rolników decyduje się na chip-tuning silnika. Taką usługę oferuje powstała w Czechach spółka Agroecopower, któradziała również w Polsce. Specjaliści z Agroecopower dokują adaptacji oprogramowania silnika na wszystkich znanych markach producentów techniki rolniczej. 

Modyfikacja oprogramowania silnika

Poprzez modyfikacje oprogramowania (tzw. chiptuning) centralnej jednostce tzw. ECU(EngineControl Unitz), która jest sercemsilników z elektronicznie sterowanym układem zasilania paliwem można uzyskać wyższą moc jednostki napędowej oraz większy moment obrotowy. Dzieje się to za sprawą tego, że  producenci silników oferują pewien zapas możliwości energetycznych silnika (od 20% w starszych modelach do 10-15% w nowszych generacjach motorów), który można modyfikować. Zapas ten wynika z faktu, że fabryczne parametry oprogramowania jednostki sterującej ECU nie są ustawione na maksymalne możliwości silnika. W bezpiecznym dla silnika potencjale energetycznym operują specjaliści z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024