Publikacje » Technika » Trendy w siewnikach zbożowych

Trendy w siewnikach zbożowych

12 Listopada 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Prawidłowe wykonanie siewu jest w dużym stopniu uzależnione od parametrów i rozwiązań konstrukcyjnych siewników. Mają one także istotny wpływ na wydajność tego zabiegu. Postęp techniczny, który pełną parą wkracza do techniki rolniczej nie omija również siewników. Zarówno maszyny stosowane w tradycyjnej jak i uproszczonej uprawie coraz częściej są wyposażane napędy elektryczne aparatów wysiewających jak i układy elektroniczne wspomagające operatora w ich obsłudze.

Elektryczny napęd aparatu wysiewającego

Charakterystycznym elementem nowoczesnych siewników zbożowych jest elektryczny napęd aparatu (aparatów wysiewających). W takich konstrukcjach zamiast mechanicznej przekładni i koła ostrogowego do napędu wałka wysiewającego stosowany jest silnik elektryczny. Pracą elektrycznego napędu steruje komputer pokładowy znajdujący się w kabinie ciągnika. Operator w czasie pracy ma możliwość zmiany dawki wysiewu bez konieczności wychodzenia z kabiny ciągnika. Rozwiązanie oprócz tego, że zwiększa komfort pracy operatora, poprawia precyzję siewu, eliminując błędy wynikające z poślizgu koła napędowego w zmiennych warunkach pracy. Ponadto wersja elektryczna siewnika pozwala wykonywać próbę kręconą bez użycia korby. Zmiana dawki wysiewu nasion może odbywać się także automatycznym w połączeniu z nawigacją GPS. W siewie z GPS-em zastosowanie niezbędne są...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online