Publikacje » Technika » Sprawny kombajn to udane żniwa

Sprawny kombajn to udane żniwa

6 Lipca 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Żniwa to niejednokrotnie walka z czasem oraz wyścig z niepewną pogodą. Cóż z wysokiej wydajności maszyny, skoro każda usterka kombajnu może opóźnić zbiory nawet o kilka godzin. Warto więc wyjeżdżać w pole dobrze przygotowanym sprzętem.

W sezonie żniwnym często brakuje czasu na wykonanie dokładnego przeglądu sprzętu oraz naprawy tego, co nie jest konieczne. Raczej staramy się dokończyć pracę, o ile to możliwe, zostawiając prace serwisowe na spokojniejszy okres. Objawy usterek bywają widoczne już pod koniec poprzedniego sezonu, lecz w ciągu kilku miesięcy zapominamy o nich i ostatecznie ruszamy do pracy bez naprawy. W takim przypadku awaria nastąpi tak czy inaczej, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto notować sobie wszelkie nieprawidłowości, a do poważniejszego przeglądu przystąpić na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu. Wystarczy wtedy czasu na dokładne sprawdzenie każdego zespołu maszyny, a ewentualne części zamienne prawdopodobnie uda się nabyć w przedsezonowych promocjach.

Zespół żniwny

Sprawdzenie stanu nożyków i palców hederu to czynność niezbędna z uwagi zarówno na tępienie się tych elementów, jak i możliwość ich uszkodzenia podczas pracy. Stępione elementy tnące najbardziej dają się we znaki podczas koszenia w warunkach zwiększonej wilgotności (np. późnym wieczorem) oraz w zachwaszczonym łanie. Widocznym objawem będą pozostawione na ściernisku pasy nierówno ściętych źdźbeł, zaś mnie widocznym - zwiększone obciążenie targańca (co czasem wiąże się z nadmiernym hałasem dochodzącym z tego elementu). Po ewentualnej wymianie elementów należy zwrócić uwagę, czy kosa płynnie przesuwa się w belce. Podczas montażu należy także zwrócić  uwagę na prawidłowe ustawienie kosy - w skrajnym położeniu roboczym oś palców powinna pokrywać się z osią nożyków. Jeżeli jest inaczej, kosę należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym czynnikiem decydującym o jakości cięcia jest odległość między stalką a nożykiem. Powinna ona wynosić od 0,3 do 0,8 mm. Zbyt duży luz spowoduje znaczne pogorszenie jakości pracy, zbyt mały zaś - przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Czas poświęcony na przegląd kombajnu przed sezonem pozwoli uniknąć nieoczekiwanych przestojów podczas żniw.

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online