Żniwa to niejednokrotnie walka z czasem oraz wyścig z niepewną pogodą. Cóż z wysokiej wydajności maszyny, skoro każda usterka kombajnu może opóźnić zbiory nawet o kilka godzin. Warto więc wyjeżdżać w pole dobrze przygotowanym sprzętem.
W sezonie żniwnym często brakuje czasu na wykonanie dokładnego przeglądu sprzętu oraz naprawy tego, co nie jest konieczne. Raczej staramy się dokończyć pracę, o ile to możliwe, zostawiając prace serwisowe na spokojniejszy okres. Objawy usterek bywają widoczne już pod koniec poprzedniego sezonu, lecz w ciągu kilku miesięcy zapominamy o nich i ostatecznie ruszamy do pracy bez naprawy. W takim przypadku awaria nastąpi tak czy inaczej, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto notować sobie wszelkie nieprawidłowości, a do poważniejszego przeglądu przystąpić na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu. Wystarczy wtedy czasu na dokładne sprawdzenie każdego zespołu maszyny, a ewentualne części zamienne prawdopodobnie uda się nabyć w przedsezonowych promocjach.
Zespół żniwny

Sprawdzenie stanu nożyków i palców hederu to czynność niezbędna z uwagi zarówno na tępienie się tych elementów, jak i możliwość ich uszkodzenia podczas pracy. Stępione elementy tnące najbardziej dają się we znaki podczas koszenia w warunkach zwiększonej wilgotności (np. późnym wieczorem) oraz w zachwaszczonym łanie. Widocznym objawem będą pozostawione na ściernisku pasy nierówno ściętych źdźbeł, zaś mnie widocznym - zwiększone obciążenie targańca (co czasem wiąże się z nadmiernym hałasem dochodzącym z tego elementu). Po ewentualnej wymianie elementów należy zwrócić uwagę, czy kosa płynnie przesuwa się w belce. Podczas montażu należy także zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie kosy - w skrajnym położeniu roboczym oś palców powinna pokrywać się z osią nożyków. Jeżeli jest inaczej, kosę należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym czynnikiem decydującym o jakości cięcia jest odległość między stalką a nożykiem. Powinna ona wynosić od 0,3 do 0,8 mm. Zbyt duży luz spowoduje znaczne pogorszenie jakości pracy, zbyt mały zaś - przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Czas poświęcony na przegląd kombajnu przed sezonem pozwoli uniknąć nieoczekiwanych przestojów podczas żniw.