Publikacje » Technika » Rozpylacze w opryskiwaczu

Rozpylacze w opryskiwaczu

6 Marca 2021
źródło: https://www.plantpress.pl/

Rozpylacze mają wpływ na jakość zabiegu opryskiwania. To one ostatecznie decydują o wydatku cieczy i pokryciu roślin. 
W niniejszym artykule przybliżamy rodzaje rozpylaczy oraz ich zastosowanie.

 Rozpylacze wpływają na jakość zabiegu opryskiwania. Fot. Katarzyna Szulc.

W kontekście zastosowań rolniczych zdecydowanie największy udział mają rozpylacze płaskostrumieniowe. Wyróżniamy kilka rodzajów takich rozpylaczy: standardowe, uniwersalne, antyznoszeniowe i eżektorowe jedno- i dwustrumieniowe, a każdy z nich został stworzony do innych warunków pogodowych.

Rozpylacze standardowe – są często wykorzystywane, co wynika z ich niewygórowanej ceny. Poza ceną, ich niewątpliwym atutem jest uniwersalność; polecane są właściwie do każdego rodzaju zabiegów. Na tym jednak kończą się ich zalety. Problem z rozpylaczami standardowymi polega na tym, że poprzez rodzaj wytwarzanych kropli (drobnych i średnich) są one polecane tylko w ściśle określonych warunkach pogodowych. Podawana w literaturze górna granica prędkości wiatru dla tego typu rozpylaczy wynosi 1,5 m/s. Znaczenie mają też temperatura i wilgotność, które powinny zawierać się w przedziale odpowiednio 12-20°C i 60-90 proc.

Rozpylacze uniwersalne – są podobne do standardowych, jednak różnią się nieco innym wykonaniem szczeliny rozpylającej. Dzięki temu mogą pracować w bardzo wąskich zakresach ciśnień (już od 1 bara i przy 2 barach dla rozpylaczy standardowych). W stosunku do rozpylaczy standardowych strumień wytwarzany przez rozpylacze uniwersalne charakteryzuje się wysoką jednorodnością rozmiaru kropli i znacznie mniejszym udziałem kropli bardzo drobnych, a to za sprawą właśnie niskiego ciśnienia roboczego.

Rozpylacze antyznoszeniowe (antydryfowe). Znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas zabiegu opryskiwania: herbicydami nalistnymi i doglebowymi, regulatorami wzrostu, insektycydami, fungicydami oraz podczas nawożenia dolistnego. W tego rodzaju rozpylaczach wykorzystuje się kryzę wstępną, obniżającą ciśnienie cieczy docierającej do kryzy szczelinowej. Przez to największy udział podczas pryskania mają krople średnie oraz duże i zabiegi można prowadzić przy prędkości wiatru wynoszącej ok. 2 m/s. Ciśnienie robocze przy pracy z tego typu rozpylaczami powinno zawierać się w przedziale od 2 do 4 barów.

Rozpylacze eżektorowe tworzą z kolei grube, napowietrzone krople dzięki specjalnej konstrukcji, przy pomocy której ciecz robocza zasysa powietrze poprzez specjalne otwory. Powstające w ten sposób krople, rozbijając się o powierzchnię roślin, rozpryskują się i pokrywają ich kolejne powierzchnie, zwiększając tym samym pokrycie. I chociaż to nie dorównuje efektowi pokrycia przez krople drobne i średnie, to zabiegi te można wykonywać w znacznie mniej korzystnych warunkach niż podczas pracy ze standardowymi rozpylaczami. Rozpylacze eżektorowe umożliwiają bowiem skuteczne wykonanie zabiegu przy prędkości wiatru dochodzącej do 3 m/s oraz przy wyższych temperaturach i niskiej wilgotności powietrza. Tego typu rozpylacze występują w wersjach: krótkiej lub długiej. Wymagają zastosowania dość wysokiego ciśnienia roboczego, odpowiednio 1,5-6 i 3-8 barów. Rozpylacze eżektorowe znajdują zastosowanie podczas wykonywania zabiegu opryskiwania: fungicydami i insektycydami o działaniu układowym, herbicydami doglebowymi, regulatorami wzrostu czy w nawożeniu dolistnym.

Często rozpylacze eżektorowe spotykane są w wersji dwustrumieniowej. Co prawda w takiej wersji są droższe, jednak zapewniają jeszcze lepszą penetrację łanu. Wszystko poprzez tworzenie przez rozpylacz dwóch wachlarzy ustawionych pod różnymi kątami. W wersjach dwustrumieniowych produkowane są zresztą także pozostałe rodzaje rozpylaczy.

Dobór rozpylaczy jest ważny i chociaż na rynku mamy warianty tańsze i droższe, chęć zaoszczędzenia na nich może przynieść czasami więcej strat niż korzyści. Dlatego pamiętajmy, aby dobierać je przede wszystkim zgodnie z zaleceniami dotyczącymi warunków atmosferycznych.

Polecamy Wasze uwadze także porady, na co zwracać uwagę przy zakupie rozpylaczy.

 

Mateusz Wasak

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online