Publikacje » Technika » Rozpylacze w opryskiwaczu

Rozpylacze w opryskiwaczu

6 Marca 2021
źródło: https://www.plantpress.pl/

Rozpylacze mają wpływ na jakość zabiegu opryskiwania. To one ostatecznie decydują o wydatku cieczy i pokryciu roślin. 
W niniejszym artykule przybliżamy rodzaje rozpylaczy oraz ich zastosowanie.

 Rozpylacze wpływają na jakość zabiegu opryskiwania. Fot. Katarzyna Szulc.

W kontekście zastosowań rolniczych zdecydowanie największy udział mają rozpylacze płaskostrumieniowe. Wyróżniamy kilka rodzajów takich rozpylaczy: standardowe, uniwersalne, antyznoszeniowe i eżektorowe jedno- i dwustrumieniowe, a każdy z nich został stworzony do innych warunków pogodowych.

Rozpylacze standardowe – są często wykorzystywane, co wynika z ich niewygórowanej ceny. Poza ceną, ich niewątpliwym atutem jest uniwersalność; polecane są właściwie do każdego rodzaju zabiegów. Na tym jednak kończą się ich zalety. Problem z rozpylaczami standardowymi polega na tym, że poprzez rodzaj wytwarzanych kropli (drobnych i średnich) są one polecane tylko w ściśle określonych warunkach pogodowych. Podawana w literaturze górna granica prędkości wiatru dla tego typu rozpylaczy wynosi 1,5 m/s. Znaczenie mają też temperatura i wilgotność, które powinny zawierać się w przedziale odpowiednio 12-20°C i 60-90 proc.

Rozpylacze uniwersalne – są podobne do standardowych, jednak różnią się nieco innym wykonaniem szczeliny rozpylającej. Dzięki temu mogą pracować w bardzo wąskich zakresach ciśnień (już od 1 bara i przy 2 barach dla rozpylaczy standardowych). W stosunku do rozpylaczy standardowych strumień wytwarzany przez rozpylacze uniwersalne charakteryzuje się wysoką jednorodnością rozmiaru kropli i znacznie mniejszym udziałem kropli bardzo drobnych, a to za sprawą właśnie niskiego ciśnienia roboczego.

Rozpylacze antyznoszeniowe (antydryfowe). Znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas zabiegu opryskiwania: herbicydami nalistnymi i doglebowymi, regulatorami wzrostu, insektycydami, fungicydami oraz podczas nawożenia dolistnego. W tego rodzaju rozpylaczach wykorzystuje się kryzę wstępną, obniżającą ciśnienie cieczy docierającej do kryzy szczelinowej. Przez to największy udział podczas pryskania mają krople średnie oraz duże i zabiegi można prowadzić przy prędkości wiatru wynoszącej ok. 2 m/s. Ciśnienie robocze przy pracy z tego typu rozpylaczami powinno zawierać się w przedziale od 2 do 4 barów.

Rozpylacze eżektorowe tworzą z kolei grube, napowietrzone krople dzięki specjalnej konstrukcji, przy pomocy której ciecz robocza zasysa powietrze poprzez specjalne otwory. Powstające w ten sposób krople, rozbijając się o powierzchnię roślin, rozpryskują się i pokrywają ich kolejne powierzchnie, zwiększając tym samym pokrycie. I chociaż to nie dorównuje efektowi pokrycia przez krople drobne i średnie, to zabiegi te można wykonywać w znacznie mniej korzystnych warunkach niż podczas pracy ze standardowymi rozpylaczami. Rozpylacze eżektorowe umożliwiają bowiem skuteczne wykonanie zabiegu przy prędkości wiatru dochodzącej do 3 m/s oraz przy wyższych temperaturach i niskiej wilgotności powietrza. Tego typu rozpylacze występują w wersjach: krótkiej lub długiej. Wymagają zastosowania dość wysokiego ciśnienia roboczego, odpowiednio 1,5-6 i 3-8 barów. Rozpylacze eżektorowe znajdują zastosowanie podczas wykonywania zabiegu opryskiwania: fungicydami i insektycydami o działaniu układowym, herbicydami doglebowymi, regulatorami wzrostu czy w nawożeniu dolistnym.

Często rozpylacze eżektorowe spotykane są w wersji dwustrumieniowej. Co prawda w takiej wersji są droższe, jednak zapewniają jeszcze lepszą penetrację łanu. Wszystko poprzez tworzenie przez rozpylacz dwóch wachlarzy ustawionych pod różnymi kątami. W wersjach dwustrumieniowych produkowane są zresztą także pozostałe rodzaje rozpylaczy.

Dobór rozpylaczy jest ważny i chociaż na rynku mamy warianty tańsze i droższe, chęć zaoszczędzenia na nich może przynieść czasami więcej strat niż korzyści. Dlatego pamiętajmy, aby dobierać je przede wszystkim zgodnie z zaleceniami dotyczącymi warunków atmosferycznych.

Polecamy Wasze uwadze także porady, na co zwracać uwagę przy zakupie rozpylaczy.

 

Mateusz Wasak

Program promocyjny D-Koder
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online

Szanowni Państwo! Informujemy, że aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nasz serwis internetowy gromadzi i zapisuje w pamięci komputerów Użytkowników serwisu krótkie informacje tekstowe (tzw. „cookies”). W każdym czasie możecie Państwo zmodyfikować ustawienia przeglądarki, aby wyłączyć ten mechanizm. Konfiguracja, która dopuszcza używanie cookies oznacza, że Użytkownicy wyrażają na powyższe zgodę. Aby dowiedzieć się więcej proszę zapoznać się z Polityką Prywatności