Przygotowanie kombajnu do żniw

10 Lipca 2021

Przygotowanie kombajnu do żniw

Przedsezonowy przegląd jest niezbędny w przypadku każdego kombajnu. Przeprowadzając go rzetelnie, jesteśmy w stanie zlokalizować większość usterek, a usunięcie ich zmniejszy ryzyko awarii w gorącym okresie żniw.

Nieprzygotowany do żniw kombajn może generować przede wszystkim straty powstałe podczas awarii, kiedy na naprawę traci się cenny czas co dodatkowo wywołuje niepotrzebny stres. Ponadto straty mogą powstawać podczas pracy kombajnu, np. przy niedomłóceniu kłosów czy gubieniu zboża.

Wstępne oględziny

Podstawowa obsługa kombajnu, zwłaszcza jego układu napędowego, ma wiele wspólnego z obsługą ciągnika rolniczego. Polega na sprawdzeniu poziomów płynów eksploatacyjnych i filtrów oraz, jeżeli to konieczne, ich wymianie. Powinno się również sprawdzić stan akumulatora oraz instalacji elektrycznej, ponieważ jej uszkodzenie niesie za sobą ryzyko pożaru podczas pracy kombajnu. Należy pamiętać także o punktach smarnych w maszynie, a z racji dużego stopnia skomplikowania i ryzyka pominięcia któregokolwiek z nich podczas smarowania posłużyć się instrukcją obsługi. Przed pierwszym uruchomieniem trzeba sprawdzić zużycie i naciągnięcie łańcuchów oraz pasów. Wówczas można przystąpić do wstępnego uruchomienia, które dla doświadczonego mechanika czy kombajnisty może być nieocenione, ponieważ wiele usterek można zdiagnozować, nasłuchując niepokojących dźwięków generowanych podczas pracy kombajnu.

Podstawowa obsługa powinna rozpocząć się od kontroli stanu oraz naciągnięcia łańcuchów i pasów. Jeżeli to konieczne,...
Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024