Narzędzia do uprawy ścierniska

5 Sierpnia 2021

Narzędzia do uprawy ścierniska

Ściernisko uprawia się najczęściej za pomocą brony talerzowej lub grubera. O tym, które z narzędzi wybrać, decydują przede wszystkim warunki uprawy i efekty, jakie rolnik chce uzyskać.

W naszym kraju dominują dwie metody uprawy ścierniska. Zwykle prowadzi się je za pomocą bron talerzowych lub gruberów, przy czym pierwsze narzędzie zdecydowanie dominuje. Są jednak sytuacje, kiedy użycie kultywatora ścierniskowego będzie bardziej uzasadnione.

Uniwersalna brona talerzowa

Brona talerzowa to narzędzie dość uniwersalne. Do jej podstawowych zalet w kontekście uprawy należy dobre mieszanie gleby. Talerzówki zwykle dobrze radzą sobie z dużą ilością roślin i resztek pożniwnych, pod warunkiem że słoma jest dobrze pocięta; ryzyko zapchania tych narzędzi jest wówczas niewielkie. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że brony talerzowe z trudem radzą sobie na stanowiskach z dużą ilością grubych i twardych resztek pożniwnych, a więc chociażby po kukurydzy na ziarno. Talerzówki można dość elastycznie dostosowywać do warunków pracy poprzez regulację kąta natarcia talerzy. Do zalet bron talerzowych można też zaliczyć możliwość bardzo płytkiej uprawy, co nie jest możliwe...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024