Publikacje » Technika » Innowacyjne opryskiwacze polowe

Innowacyjne opryskiwacze polowe

8 Maja 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Jeszcze całkiem niedawno opryskiwacze polowe były kojarzone z prostymi konstrukcjami. W wyniku konieczności wynikających z potrzeby redukcji pestycydów oraz restrykcji dyktowanych ochroną środowiska nowoczesne opryskiwacze to technicznie zaawansowane maszyny wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań. Najnowsze maszyny wyposażone w inteligentne sensory, kamery 3D, nawigację GPS i wszechstronne terminale pokładowe wpisują się w koncepcję inteligentnych technologii oprysku (Smart Spraying). 

Elektronika w opryskiwaczach

Elektronika z opryskiwaczach nie jest nowym rozwiązaniem. W niektórych konstrukcjach tych maszyn elektroniczne rozwiązania są stosowane od dłuższego czasu jednakże umożliwiały one z reguły regulację dawki cieczy roboczej jak i składanie lub rozkładanie belki polowej z poziomu kabiny operatora. Obecne systemy elektroniczne umożliwiają zmianę dawki cieczy roboczej nie tylko w trybie manualnym ale również automatycznym na podstawie map aplikacyjnych i nawigacji GPS. 

W najnowszych opryskiwaczach znajdują się układy umożliwiające elektroniczne sterowanie pojedynczym rozpylaczem. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć szerokość poszczególnych odłączanych sekcji z kilku metrów do 50 cm. Dzięki takiej opcji podczas pracy na klinach lub manewrowania z wykorzystaniem nawigacji GPS wyłączane mogą być nie tylko sekcje rozpylaczy ale także i pojedyncze rozpylacze. Odłączenie pojedynczych rozpylaczy oferuje znacznie większe oszczędności środków chemicznych niż klasyczny układ Section Control.

Wielu producentów na belkach polowych opryskiwaczy montuje obracalne głowice z różnymi typami rozpylaczy, które mogą być...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online