Publikacje » Technika » Innowacje w technice nawożenia

Innowacje w technice nawożenia

6 Marca 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Precyzja i wydajność nawożenia to istotne cechy, którymi wyróżniać się muszą nowoczesne rozsiewacze. Spełnienie tych kryteriów umożliwiają innowacyjne rozwiązania w dużym stopniu wyręczające operatora w nadzorowaniu pracą rozsiewacza. O wybranych rozwiązaniach, które znalazły zastosowanie w technice nawożenia mineralnego piszemy poniżej.

Elektronika wspomagająca precyzję

Bardzo pomocnym rozwiązaniem znajdującym zastosowanie w nowoczesnych rozsiewaczach są elektroniczne systemy umożliwiające sterowanie dawką wysiewu z poziomu kabiny ciągnika. Ponadto rozwiązania te mają za zadanie utrzymanie stałej dawki na jednostkę powierzchni niezależnie od prędkości jazdy. Do obsługi rozsiewaczy z takimi systemami są wykorzystywane terminale pracujące w technologii CAN-Bus lub ISOBUS. Urządzenia pracujące w standardzie ISOBUS są bardziej rozbudowane i oferują więcej możliwości w tym jednoczesną obsługę funkcji zarówno maszyny jak i ciągnika bez potrzeby korzystania z dodatkowych terminali. Elektroniczne sterowanie oferuje ręczny lub automatyczny tryb pracy rozsiewacza. W drugim wariancie rozsiewacz może wysiewać zmienne dawki nawozów na podstawie wcześniej przygotowanych map aplikacyjnych. Technologia zmiennego dawkowania nawozów jest oparta na zwartym systemie wykorzystującym dane z modułów GPS, numerycznych map oraz danych cyfrowych z prób glebowych. Dzięki temu rozsiewacz wjeżdżając w poszczególne strefy pola aplikuje przypisane dawki w czasie rzeczywistym podczas wykonywania zabiegu nawożenia.

 

Współczesne rozsiewacze nawozów zapewniają dużą precyzję wykonania zabiegu...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online