Dobór i eksploatacja deszczowni

8 Maja 2020

Wiosenna susza zawsze powoduje opóźnione i nierównomierne wschody roślin uprawnych. Brak wody to klęska dla użytkowników plantacji, chyba, ze włączy deszczownię. Deszczownie ze względu na ich budowę podzielić można na stałe, półstałe i przenośne. Stałe- wszystkie elementy deszczowni  są zainstalowane na stałe, bez możliwości ich przenoszenia. Deszczownie te znajdują zastosowanie głównie na plantacjach stałych. Deszczownie przenośne - rurociągi główne i rozprowadzające, agregaty pompowe mogą być przenoszone na dowolne pole.Wadą tych deszczowni jest uciążliwość przy przemieszczaniu rurociągu po plantacji ze względu na  ich pracochłonność podczas montażu. Deszczownie półstałe są wypierane przez deszczownie przetaczane, a jeszcze bardziej przez deszczownie  szpulowe (pasowe), które najbardziej ograniczają nakłady robocizny na wykonanie zabiegu deszczowania.

O wyborze konkretnej wersji deszczowni szpulowej, decyduje  długość pól przewidzianych do nawadniania i ich powierzchni. Odpowiadają im dwa podstawowe parametry sprzętu, czyli długość i średnica węży nawijanego na szpulę.

Jeśli do nawodnienia jest plantacja o długości 800 m, można tego wykonać na dwa sposoby. W pierwszym przypadku wykorzystuje się wąż o długości 800 m, będący w wyposażeniu maszyny, ustawiając ją na brzegu pola.  W drugim przypadku wystarczy deszczownia z wężem o długości 400 m, ale musi posiadać obrotnicę. Maszynę w takiej wersji ustawia się w połowie długości pola, a po zakończeniu cyklu pracy obraca się o 180 stopni. Następnie rozciąga się wąż na drugą połowę pola plantacji i kontynuuje się nawadnianie. 

Deszczownie szpulowe firmy Ocmis, sprzedaje spółka Aqua-Rol, która obejmuje ponad 100 modeli

Drugim parametrem jest średnica węża. Jeśli do podlania jest pole o powierzchni około 10 ha, wystarczy wąż o średnicy 70 lub 75 mm. Chodzi o uzyskanie takiej wydajności deszczowania, która pozwoli zaspokoić potrzeby wodne roślin.

Najczęściej spotykamy deszczownie szpulowe bębnowe/ z jednym zraszaczem lub belką deszczującą. Zasadniczymi elementami wchodzącymi w skład deszczowni są zraszacze, które rozprowadzają wodę po powierzchni pola poprzez rozpylanie wody w postaci małych kropelek jak najbardziej podobnych do naturalnego deszczu. Dzięki takiemu rozpyleniu woda chłonie duże ilości tlenu z powietrza i ogrzewa się nawet do temperatury bliskiej temperaturze powietrza. Ponadto, sieć deszczowni tworzą -  nadziemne i podziemne rurociągi służące do doprowadzenia wody od agregatu pompowego do zraszaczy, agregatu pompowego pobierającego wodę. Najczęściej stosowanymi w produkcji roślinnej zraszaczami są urządzenia obrotowe, wykonujące pełny obrót dookoła własnej osi. Czas trwania obrotu zraszacza może być dostosowany do wymagań panujących na danym polu i może trwać od 1 do 20 minut. Poprzez wymienne dysze, w które wyposażone są zraszacze, dostosować można również wymaganą intensywność opadu. Średnica dysz waha się między 2 -20 mm i powinna być dobrana do rodzaju gleby i gatunku uprawianych roślin. Stosowanie dyszy o dużych średnicach daje grubokroplisty opad, co wpływa niekorzystnie na strukturę gleby oraz na bardzo wrażliwe rośliny, jak np. kapusta pekińska czy sałata. Marchew np. nie należy do wrażliwych roślin  na grubokroplisty opad i można stosować dysze o średnicach większych tj. 12-16 mm. Na wielkość deszczowanych kropel wody wpływa ciśnienie. Zraszanie upraw następuje za pomocą pojedynczego zraszacza z wymiennymi dyszami osadzonego na  wózku lub na...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024