Zaprawianie bulw ziemniaka

8 Kwietnia 2020

Ogólnie określona ochrona roślin jest głównym elementem produkcji bulw ziemniaka, niezależnie od ich przeznaczenia. Źle przeprowadzona – nieodpowiednio dobranymi środkami, w nietrafionych terminach – jest przyczyną bardzo dużych strat plonu. Dlatego nie wolno jej bagatelizować. Profesjonalny producent ziemniaków powinien od samego początku – już przygotowując stanowisko pod uprawę i sadząc bulwy, prowadzić ją w oparciu o dostępną wiedzę dotyczącą technologii i środków. 

Ważnym elementem profesjonalnego programu ochrony roślin jest zaprawianie bulw. Zaprawy pozwalają chronić uprawę od samego początku, gdy tradycyjna aplikacja środków ochrony roślin z wykorzystaniem opryskiwaczy jest bezpodstawna. Wynika to z faktu, że ciecz użytkowa nie ma możliwości dotarcia do miejsca działania. Zaprawy wpisują się również w nurt ekologiczny. Stosując je do początkowej ochrony ziemniaków wykorzystywana jest niewielka ilość substancji czynnych, w porównaniu do tradycyjnych opryskiwań. Również podczas układania programu ochrony roślin warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji wycofywania coraz większej liczby substancji czynnych, przez co rolnik ma niewiele substancji, które może stosować do walki z agrofagami. Zaprawy są tym narzędziem, które pozwoli na ochronę w początkowym okresie wzrostu roślin, dzięki czemu będą one zdrowsze, a tym samym mniej podatne na atak ze strony różnych agrofagów. Stosując zaprawy można zrezygnować z pierwszych zabiegów opryskiwania, co pozwoli na ograniczenie wydatków związanych z ochroną rośliny uprawnej, a także wpisze się w świadomą ochronę środowiska. 

Zaprawione bulwy

Po co zaprawiać?

Zaprawy powinny być ważnym elementem ochrony ziemniaków, zabezpieczającym plantacje w okresie wschodów przed patogenami oraz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024