Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy technologie internetowe różnego rodzaju – własne i od osób trzecich – w tym pliki cookie, aby zoptymalizować Państwa doświadczenia. Oprócz technologii internetowych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony www, obejmują to również technologie internetowe do analityki internetowej i wyświetlania ukierunkowanych reklam. Korzystanie z nich jest dobrowolne i wymaga Państwa zgody. Użytkownik może w każdej chwili wycofać swoją zgodę ze skutkiem na przyszłość lub zmienić ustawienia pod linkiem „Zmień moje preferencje” lub bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Dodatkowe informacje na temat przetwarzania danych i zawartości technologii internetowych można znaleźć w naszej polityce prywatności oraz polityce dotyczącej plików cookie.
POLSKA
WIADOMOŚCI RYNKOWE
GUS: WYNIKOWY SZACUNEK ZBIORÓW ZBÓŻ I RZEPAKU W 2020 ROKU I OCENY ZASIEWÓW OZIMIN POD ZBIORY W 2021 ROKU
W czwartek 17/12 GUS podał ostateczny szacunek produkcji głównych upraw rolnych w kraju w 2020 roku oraz oceny areału zasiewów ozimin pod zbiory w 2021 roku.
ZBIORY 2020
Rezultaty wynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 roku przedstawiają się następująco:
KOMENTARZ SPARKS POLSKA ODNOŚNIE WIELKOŚCI ZBIORÓW ZBÓŻ W 2020 ROKU:
GUS potwierdził, iż tegoroczne zbiory zbóż ogółem w kraju były największe na przestrzeni ostatnich 10 lat. W porównaniu do wstępnego szacunku z września br., GUS zwiększył wielkość tegorocznych zbiorów pszenicy o około 0,2 mln ton do 12,1 mln ton, podczas gdy zbiory pozostałych zbóż pozostawił niezmienne. Z grudniowej oceny GUS wynika, iż tegoroczne zbiory kukurydzy w kraju wyniosły około 4,5 mln ton. To ciągle mniej od naszej oceny zbiorów kukurydzy na poziomie około 4,7-4,8 mln ton. Ocena zbiorów rzepaku w kraju w 2019 roku na poziomie około 2,9 mln ton jest zbieżna z naszymi szacunkami.
SIEWY OZIMIN POD ZBIORY 2021 ROKU
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2021 r. zasiano ponad 4,3 mln ha, tj. na poziomie roku ubiegłego, z tego:
Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na około 0,8 mln ha.
Stan zasiewów zbóż ozimych, tj. żyta jęczmienia i pszenżyta oceniono nieco lepiej niż w roku ubiegłym, natomiast zasiewy pszenicy ozimej oceniono na poziomie nieco niższym od oceny ubiegłorocznej.
KOMENTARZ SPARKS POLSKA ODNOŚNIE AREAŁU ZASIEWÓW POD ZBIORY W 2021 ROKU:
Według naszych szacunków, areał zasiewów pszenicy ozimej pod zbiory w 2021 roku może być nieco mniejszy niż 2 mln ha obsianych pod zbiory w 2020 roku i ocenianych przez GUS pod przyszłoroczny zbiór. Mniejsza powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej może wynikać z większego areału zasiewów rzepaku ozimego oraz późnych zbiorów kukurydzy w bieżącym roku. Według szacunków branżowych, areał uprawy rzepaku ozimego pod zbiory w 2021 roku może wynosić nawet 950 tys. ha wobec 830 tys. ha obsianych pod zbiory w 2020 roku. Wszystko za sprawą wysokich cen rzepaku, które zachęciły rolników do zwiększenia areału jego uprawy.
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
To już końcówka zbiorów kukurydzy w kraju. Lokalnie zbiory mogą jeszcze potrwać do świąt.
Ostatnie dni handlu przed zbliżającym się okresem świątecznym przyniosły nieco więcej ofert sprzedaży ziarna ze strony rolników, a także firm skupowych zainteresowanych sprzedażą towaru z dostawą natychmiastową. Liczba transakcji nie jest jednak duża, gdyż sprzedający często nie godzą się na ceny proponowane przez przetwórców. Większość wytwórni pasz i młynów jest pokryta w surowiec na okres poświąteczny i ma zawarte kontrakty na dostawy ziarna. W związku z utrzymującymi się wysokimi cenami pszenicy i kukurydzy, przetwórcy obecnie chętnie kupują tańsze zboża do przerobu, jak pszenżyto czy żyto.
Zapotrzebowanie branży paszowej na ziarno ogranicza także wyraźny spadek opłacalności żywca drobiowego i wieprzowego, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na pasze ze strony branży hodowlanej. Już obecnie niektóre wytwórnie pasz notują mniejszą produkcję pasz przemysłowych o 10-20%. Spowolnienie na tym rynku zapewne utrzyma się także w I kwartale 2021 roku, co powinno wywierać presję na ceny zbóż na rynku krajowym.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:
EKSPORT/IMPORT:
Obecnie skup ziarna z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport jest ograniczony.
Niemniej jednak, z kraju cały czas realizowany jest znaczny eksport pszenicy drogą morską. Eksport pszenicy przez porty w grudniu br. może zbliżyć się do 300 tys. ton. Spośród pozostałych zbóż, numerem 2 w eksporcie jest kukurydza. Obecnie, spore ilości tego zboża ładowane są na statki w portach Gdańsk i Gdynia.
W I półroczu bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-grudzień), eksport pszenicy drogą morską wyniesie 1,6-1,7 mln ton i będzie wyraźnie większy od wolumenu eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu (1,0 mln ton).
Utrzymanie znacznego eksportu pszenicy drogą morską spodziewane jest także w styczniu i lutym 2020 roku, w znacznej mierze w ramach realizacji starych kontraktów. W każdym z tych miesięcy, eksport pszenicy przez porty może wynieść 250-300 tys. ton. Spodziewany wzmożony eksport rosyjskiej pszenicy w kolejnych 2 miesiącach (przed nałożeniem cła w eksporcie tego zboża przez Rosję) może w pewnym stopniu ograniczyć możliwości sprzedaży eksportowej polskiej pszenicy w ramach nowych kontraktów.
Po notowanej w minionym tygodniu korekcie, ceny pszenicy z dostawą do portów ponownie wzrosły, w ślad za zwyżką cen tego zboża na MATIFie. W połowie tygodnia, ceny pszenicy i innych zbóż z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursów walut w dniu podpisywania kontraktu.
Eksport zbóż na rynek niemiecki ciągle w znacznej mierze jest ograniczony do wywozu ziarna (w tym głównie kukurydzy) w ramach wcześniej zawartych kontraktów. Przy wysokich cenach krajowych zbóż i wysokich kosztach transportu, sprzedaż ziarna za zachodnią granicę jest trudna.
Import ziarna na kołach z krajów sąsiednich utrzymuje się na niewielkich poziomach i dotyczy głównie regionów przygranicznych. Wszystko za sprawą mało atrakcyjnych ofert zakupu braku opłacalności importu na szerszą skalę w głąb kraju praktycznie ze wszystkich kierunków.
Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):
PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE
UE I ŚWIAT
WIADOMOŚCI RYNKOWE
UE: rzeczywisty eksport pszenicy miękkiej z UE do krajów trzecich w pierwszych 24 tygodniach sezonu 2020/21 (do 13 grudnia br.) na poziomie ponad 11,6 mln ton, tj. o 17% niższym od wielkości eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Jak dotychczas, w sezonie 2020/21 spośród krajów UE najwięcej pszenicy do krajów trzecich wyeksportowały Francja (3048 tys. ton), Litwa (1936 tys. ton), Łotwa (1602 tys. ton), Polska (1330 tys. ton), Rumunia (1174 tys. ton), Niemcy (1174 tys. ton) i Estonia (402 tys. ton). Z kolei, eksport zbóż ogółem (łącznie z mąką pszenną i słodem) z UE w pierwszych 24 tygodniach sezonu 2020/21 wyniósł ponad 17,8 mln ton, tj. o 19% mniej niż w sezonie poprzednim.
Dotychczasowy eksport zbóż z UE-28 w bieżącym sezonie 2020/21 (1 lipca - 13 grudnia 2020) przedstawiał się następująco (tys. ton):
Rosja: we wtorek 15/12 rosyjski premier podpisał szereg dekretów mających ograniczyć wzrost cen produktów żywnościowych. Między innymi wprowadzone zostały kwoty eksportowe i cła na zboża. Kontyngent eksportowy opiewa na 17,5 mln ton pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy. Eksport zboża w ilościach przekraczających ten wolumen o będzie obciążony cłem w wysokości 50% wartości celnej eksportowanych surowców, ale nie mniej niż 100 euro/t. W ramach kontyngentu, cła na eksport żyta, jęczmienia i kukurydzy wyniosą 0%, a na eksport pszenicy - 25 euro/t. Decyzja dotyczy produktów eksportowanych z Rosji poza Unię Celną i będzie obowiązywać od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku. Według ocen firmy SovEcon, nałożenie cła w eksporcie pszenicy wpłynie na zmniejszenie wielkości jej wywozu w sezonie 2020/21 o 2-3 mln ton do 37,8-38,8 mln ton. Zbiory pszenicy w Rosji w bieżącym sezonie 2020/21 były bardzo wysokie i wyniosły około 84 mln ton. Obawy budzi jednak słaba kondycja zasiewów pszenicy ozimej w Rosji. Według niezależnych prognoz, produkcja pszenicy w Rosji w 2021 roku może spaść nawet do 72 mln ton jeżeli zima nie przyniesie wystarczająco dużo opadów.
UE: SG ponownie zwiększa prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE i Wielkiej Brytanii w bieżącym sezonie 2020/21 z wcześniejszych 24,3 mln ton z 24,7 mln, m.in. za sprawą dynamicznego tempa eksportu francuskiej pszenicy do Chin. Wydaje się, iż pomimo nałożenia podatku w eksporcie rosyjskiej pszenicy począwszy od 25 lutego 2021 roku, UE ma niewiele możliwości, aby wyeksportować o wiele więcej pszenicy niż wcześniej przewidywano w związku z napiętym bilansem tego zboża. Popyt eksportowy, który Rosja ryzykuje utratą będzie musiał zostać przeniesiony przede wszystkim na australijską i/lub argentyńską pszenicę.
UE: prognozy wyraźnego wzrostu zbiorów pszenicy miękkiej w kolejnym sezonie 2021/22. Według wstępnych prognoz, zbiory pszenicy miękkiej w UE-27 w kolejnym sezonie 2021/22 (zbiór 2021) wyniosą 129,6 mln ton i będą i blisko 11 mln ton większe od wielkości produkcji w bieżącym sezonie 2020/21.Znacznej zwyżki produkcji pszenicy miękkiej należy się spodziewać przede wszystkim we Francji (o 7,3 mln ton do 36,4 mln ton) oraz w Rumuni (o 2,3 mln ton do 8,6 mln ton).
CENY
Spadek cen pszenicy na giełdzie CBOT, ale korekta cen w tym okresie była kosmetyczna. Wśród inwestorów rosną bowiem nadzieje, iż nałożenie cła w eksporcie rosyjskiej pszenicy zwiększy możliwości eksportu amerykańskiego ziarna w dłuższym okresie czasu. Słabnący kurs dolara względem koszyka walut poprawia konkurencyjność amerykańskiej pszenicy na rynku światowym. W porównaniu do koszyka głównych walut, dolar jest obecnie najsłabszy od 2 lat. W piątek 18/12 cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2021 na giełdzie w Chicago wyniosła 223,47 USD/t i była o 1,0% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 spadła o 0,8% i wyniosła 223,84 USD/t.
Niewielki spadek cen pszenicy na giełdzie MATIF. Na rynku coraz częściej słychać głosy, iż wyraźny wzrost eksportu rosyjskiej pszenicy w najbliższych tygodniach (przed nałożeniem podatku w eksporcie tego zboża przez Rosję począwszy od 25 lutego 2021 roku) jest mało prawdopodobny. Tym samym, eksport pszenicy z innych kierunków, w tym z UE nie powinien znacząco ucierpieć. Tempo eksportu pszenicy z Francji, Niemiec oraz Polski jest cały czas jest dynamiczne.. W piątek 18/12 cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2021 na MATIFie wyniosła 208,50 EUR/t i była o 1,0% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2021 wyniosła 205,75 EUR/t i była o 0,8% niższa.
Prognoza krótkoterminowa: Utrzymujące się znaczne zapotrzebowanie na unijną pszenicę to czynnik, który udziela wsparcia cenom pszenicy na giełdzie paryskiej. Unijny bilans pszenicy w bieżącym sezonie 2020/21 jest napięty, stąd też ceny tego zboża w UE w II połowie sezonu mogą utrzymywać się na wysokich poziomach. Ponadto, wprowadzenie przez Rosję ograniczeń w wywozie rosyjskiej pszenicy zwiększy konkurencyjność pszenicy oferowanej przez innych kluczowych eksporterów i tym samym powinno stanowić wsparcie jej cen w dłuższym okresie.
Wyraźny wzrost cen soi na giełdzie w Chicago, do najwyższego poziomu od 6.5 roku. Wśród uczestników rynku nie słabną obawy o brak wystarczających opadów deszczu w Bazylii i Argentynie. Prognozy opadów deszczu na najbliższe dni dla kluczowych regionów uprawy soi w tych krajach pozostają niepewne. Utrzymujący się bardzo duży popyt na amerykańską soję zarówno ze strony rynku krajowego jak i importerów oraz spodziewane wyraźne uszczuplenie jej zapasów w USA na koniec bieżącego sezonu powoduje, iż uczestnicy rynku bacznie śledzą kondycję upraw soi w Ameryce Południowej i żywo reagują na wszelkie czynniki, które mogą osłabić zbiory soi na tym kontynencie w bieżącym sezonie 2020/21.. W piątek 18/12, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2021) wyniosła 448,27 USD/t i była o 5,1% wyższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w marcu 2021 była o 5,0% wyższa i wyniosła 449,74 USD/t.
Wzrost cen rzepaku na giełdzie MATIF, do najwyższego poziomu od końca listopada br. W ostatnich dniach, ceny rzepaku zwyżkują w ślad za rosnącymi cenami kanadyjskiej canoli, a także amerykańskiej soi oraz cenami olejów roślinnych (w tym oleju palmowego) i ropy naftowej na giełdach światowych. Ceny kanadyjskiej canoli powróciły do poziomu nie notowanego od 7 lat. Z kolei, soja na giełdzie w Chicago jest najdroższa od ponad 6 lat. W piątek 18/12 cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (luty 2020) wyniosła 413,25 EUR/t i była o 1,2% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie majowym 2021 wyniosła 407,25 EUR/t i była o 1,6% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.
Prognoza krótkoterminowa: Kształtowanie się cen kompleksu sojowego i innych surowców oleistych w kolejnych 2-3 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 będzie w znacznej mierze zależeć od kondycji upraw soi w Argentynie i Brazylii. Globalna podaż surowców oleistych w sezonie 2020/21 będzie mniejsza od zapotrzebowania rynku, co doprowadzi do spadku zapasów oleistych. W sytuacji braku materializacji prognoz bardzo wysokich zbiorów soi w Argentynie i Brazylii, deficyt na tym rynku będzie jeszcze większy.
ŹRÓDŁA DANYCH: ARR, GUS, WGT, MRiRW, Komisja Europejska, Informa Economics, Reuters, Interfax