Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy technologie internetowe różnego rodzaju – własne i od osób trzecich – w tym pliki cookie, aby zoptymalizować Państwa doświadczenia. Oprócz technologii internetowych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony www, obejmują to również technologie internetowe do analityki internetowej i wyświetlania ukierunkowanych reklam. Korzystanie z nich jest dobrowolne i wymaga Państwa zgody. Użytkownik może w każdej chwili wycofać swoją zgodę ze skutkiem na przyszłość lub zmienić ustawienia pod linkiem „Zmień moje preferencje” lub bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Dodatkowe informacje na temat przetwarzania danych i zawartości technologii internetowych można znaleźć w naszej polityce prywatności oraz polityce dotyczącej plików cookie.
POLSKA
WIADOMOŚCI RYNKOWE
EKSPORT PSZENICY DROGĄ MORSKĄ W PIERWSZYCH 5 MIESIĄCACH BIEŻĄCEGO SEZONU 2020/21 O PONAD 0,4 MLN TON WIĘKSZY NIŻ W TYM SAMYM OKRESIE MINIONEGO SEZONU
W listopadzie br., eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 660 tys. ton wobec 543 tys. ton wywiezionych w październiku br. oraz 390 tys. ton wyeksportowanych w listopadzie 2019 roku. Z tej wielkości, w listopadzie 2020 roku eksport pszenicy wyniósł około 469 tys. ton, żyta – 37 tys. ton, pszenżyta – 48 tys. ton, owsa – 6 tys. ton, a kukurydzy – 102 tys. ton. Z kolei, w listopadzie 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił.
W pierwszych 5 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-listopad 2020), eksport zbóż drogą morską wyniósł około 1867 tys. ton wobec 1028 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 1296 tys. ton (wobec 868 tys. ton w okresie lipiec-listopad 2019), żyta - 166 tys. ton, pszenżyta – 221 tys. ton, kukurydzy – 170 tys. ton (128 tys. ton w okresie lipiec-listopad 2020), a owsa – 14 tys. ton.
Z kolei, w pierwszych 5 miesiącach sezonu 2020/21, eksport rzepaku drogą morską wyniósł około 10 tys. ton wobec 20 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Eksport poszczególnych zbóż za pośrednictwem terminali portowych w pierwszych 5 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-listopad) kształtował się następująco (tys. ton):
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
Szacujemy, iż w skali kraju do zbioru pozostało nie więcej niż 10% plantacji kukurydzy. Kukurydziane żniwa powinny się zakończyć do 20 grudnia. Tegoroczne zbiory kukurydzy należy uznać za udane, zarówno w odniesieniu do jakości jak i wydajności. Oceniamy, iż produkcja kukurydzy w kraju przekroczy 4,7 mln ton i będzie ponad 4% większa od wielkości zbiorów osiągniętych przed rokiem.
W ślad za osłabieniem cen zbóż z dostawą do portów, ceny zbóż oferowane przez krajowych przetwórców także spadły tym bardziej, iż na rynku notuje się wzrost zainteresowania rolników sprzedażą ziarna przed zbliżającym się okresem świątecznym, szczególnie w regionach oddalonych od portów. Na rynku wzrosła podaż praktycznie wszystkich zbóż. Niemniej jednak, trudno mówić o znacznym ożywieniu w handlu. Wynika to z mniejszego niż jeszcze kilka tygodni temu zapotrzebowania na ziarno ze strony wytwórni pasz i młynów. Wydaje się, iż znaczna część przetwórców zdołała bowiem pokryć potrzeby surowcowe na okres przedświąteczny. Ponadto, na rynku generalnie notuje się mniejsze zakupy dokonywane przez wytwórnie pasz. Wyraźny spadek opłacalności żywca drobiowego i wieprzowego przekłada się bowiem na mniejsze zapotrzebowanie na pasze ze strony branży hodowlanej. Spowolnienie na tym rynku zapewne utrzyma się także w I kwartale 2021 roku, co zapewne będzie wywierać presję na ceny zbóż na rynku krajowym.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:
EKSPORT/IMPORT:
Firmy handlowe cały czas kupują ziarno z dostawą do portów z przeznaczeniem, ale na styczeń/luty br.
W listopadzie br., eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 660 tys. ton wobec 543 tys. ton wywiezionych w październiku br. oraz 390 tys. ton wyeksportowanych w listopadzie 2019 roku. Z tej wielkości, w listopadzie 2020 roku eksport pszenicy wyniósł około 469 tys. ton, żyta – 37 tys. ton, pszenżyta – 48 tys. ton, owsa – 6 tys. ton, a kukurydzy – 102 tys. ton. Z kolei, w listopadzie 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił.
W pierwszych 5 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-listopad 2020), eksport zbóż drogą morską wyniósł około 1867 tys. ton wobec 1028 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 1296 tys. ton (wobec 868 tys. ton w okresie lipiec-listopad 2019), żyta - 166 tys. ton, pszenżyta – 221 tys. ton, kukurydzy – 170 tys. ton (128 tys. ton w okresie lipiec-listopad 2020), a owsa – 14 tys. ton.
W grudniu br., z racji okresu świątecznego i końca roku, eksport zbóż drogą morską będzie sporo mniejszy niż w listopadzie, ale ciągle znaczny (ponad 250 tys. ton). Wiele wskazuje na to, iż dynamiczne tempo eksportu pszenicy i kukurydzy będzie miało miejsce także w styczniu-lutym 2021 roku.
Notowana w ostatnich dniach korekta cen zbóż na MATIFie oraz umocnienie kursu złotego do głównych walut przełożyły się sporą zniżkę cen ziarna z dostawą do portów. W końcu tygodnia, ceny pszenicy jednak ponownie wzrosły, w ślad za odbiciem cen na giełdach światowych.
W połowie tygodnia, ceny pszenicy i innych zbóż z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursów walut w dniu podpisywania kontraktu.
Na kołach cały czas realizowany jest eksport zbóż na rynek niemiecki. Przedmiotem eksportu są przede wszystkim duże ilości kukurydzy.
Import ziarna na kołach z krajów sąsiednich utrzymuje się na niewielkich poziomach i dotyczy głównie regionów przygranicznych. Wszystko za sprawą mało atrakcyjnych ofert zakupu braku opłacalności importu na szerszą skalę w głąb kraju praktycznie ze wszystkich kierunków.
Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):
PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE
UE I ŚWIAT
WIADOMOŚCI RYNKOWE
UE: rzeczywisty eksport pszenicy miękkiej z UE do krajów trzecich w pierwszych 23 tygodniach sezonu 2020/21 (do 6 grudnia br.) na poziomie ponad 10,4 mln ton, tj. o 21% niższym od wielkości eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Jak dotychczas, w sezonie 2020/21 spośród krajów UE najwięcej pszenicy do krajów trzecich wyeksportowały Francja (2630 tys. ton), Litwa (1687 tys. ton), Łotwa (1554 tys. ton), Polska (1271 tys. ton), Rumunia (1147 tys. ton), Niemcy (900 tys. ton) i Estonia (375 tys. ton). Z kolei, eksport zbóż ogółem (łącznie z mąką pszenną i słodem) z UE w pierwszych 23 tygodniach sezonu 2020/21 wyniósł około 16,2 mln ton, tj. o 23% mniej niż w sezonie poprzednim.
Dotychczasowy eksport zbóż z UE-28 w bieżącym sezonie 2020/21 (1 lipca - 6 grudnia 2020) przedstawiał się następująco (tys. ton):
UE: według wstępnej prognozy Strategie Grains, produkcja rzepaku w UE i Wielkiej Brytanii w sezonie 2021/22 (zbiór 2021) może wynieść 18,2 mln ton, tj. o około 1 mln ton więcej od wielkości zbiorów osiągniętych w bieżącym sezonie 2020/21. Wzrost produkcji będzie ograniczony w związku z kolejnymi z rzędu trudnymi siewami rzepaku ozimego jesienią. Areał uprawy rzepaku pod zbiory w 2021 roku wyniesie około 5,5 mln ha i będzie zbliżony do tego w bieżącym roku. Jesienna susza utrudniała prace polowe we Francji i Rumunii, podczas gdy w Wielkiej Brytanii farmerzy odwrócili się od rzepaku z powodu słabych plonów i problemów z insektami.
UE prawdopodobnie zakończy bieżący sezon 2020/21 z niskim poziomem zapasów gdyż atrakcyjne marże przetwórcze związane z wysokimi cenami olejów roślinnych przekładają się na znaczny popyt na rzepak, pomimo słabych zbiorów. Z tego też powodu, import rzepaku w bieżącym sezonie pozostanie wysoki i wyniesie około 5,9 mln ton wobec rekordowych 6,3 mln ton sprowadzonym w ubiegłym sezonie. Światowy popyt na rzepak jest duży, a unijni importerzy muszą konkurować z innymi krajami (Chiny, Meksyk, Japonia) o surowiec, co ogranicza import rzepaku/canoli na teren UE. Ograniczona podaż rzepaku/canoli powinna stanowić wsparcie cen rzepaku w dalszej części bieżącego sezonu, aczkolwiek ewentualna materializacja prognoz bardzo dużych zbiorów soi w krajach Ameryki Południowej mogłaby osłabić zwyżkę jego cen.
Rosja: rząd poważnie rozważa nałożenie cła w eksporcie pszenicy w wysokości 2 tys. rubli/t (ok. 27 $/t). Cło na pszenicę miałoby obowiązywać w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku i mieć zastosowane w ramach kontyngentu eksportowego na wszystkie zboża w wysokości 17,5 mln ton ustanowionego na okres od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku. Poza pszenicą, cła na pozostałe zboża nie są rozważane. Niemniej jednak, po wykorzystaniu kontyngentu, eksport zbóż miałby został obłożony dodatkowymi cłami. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Niniejszy środek miałby na celu stabilizację krajowych cen żywności. Prezydent Putin skrytykował rosyjski rząd, iż nic nie robi pomimo rosnących cen chleba, mąki, cukru i oleju słonecznikowego. Zbiory pszenicy w Rosji w bieżącym sezonie 2020/21 były bardzo wysokie i wyniosły około 84 mln ton. Niemniej jednak, od początku sezonu ceny pszenicy na rynku wewnętrznym wyraźnie wzrosły.
CENY
Wyraźny wzrost cen pszenicy na giełdzie CBOT. Cena pszenicy w kontrakcie najbliższym na giełdzie w Chicago wzrosła do najwyższego poziomu od około 3 tygodni. Głównym motorem silnej zwyżki cen pszenicy za oceanem były doniesienia, iż rosyjski rząd poważnie rozważa nałożenie cła w eksporcie pszenicy z tego kraju w wysokości 2 tys.rubli/t. Niniejsze restrykcje miałyby obowiązywać w okresie od 25 lutego do 30 czerwca 2021 roku. W piątek 11/12 cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2020 na giełdzie w Chicago wyniosła 223,47 USD/t i była o 7,4% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 wzrosła o 6,8% i wyniosła 225,75 USD/t.
Wyraźny wzrost cen pszenicy na giełdzie MATIF, do najwyższego poziomu od końca listopada br. Wszystko za sprawą doniesień płynących z Rosji, iż rosyjski rząd poważnie rozważa nałożenie cła w eksporcie pszenicy z tego kraju w wysokości 2 tys. rubli/t (ok. 27 $/t). Cło eksportowe na pszenicę miałoby obowiązywać w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku i mieć zastosowanie w ramach kontyngentu eksportowego w wysokości 17,5 mln ton obejmującego eksport wszystkich zbóż. Niniejsze środki mają wpłynąć na stabilizację cen zbóż na rynku wewnętrznym. W piątek 11/12 cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2021 na MATIFie wyniosła 210,50 EUR/t i była o 4,2% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2021 wyniosła 207,50 EUR/t i była o 3,8% wyższa.
Prognoza krótkoterminowa: Zapowiedź wprowadzenia restrykcji w eksporcie pszenicy przez rosyjskie władze wywołała wyraźny wzrost cen pszenicy na giełdach światowych i zepchnęła prognozy bardzo wysokich zbiorów pszenicy w Australii na dalszy plan. Nałożenie przez Rosję podatku w eksporcie pszenicy oraz ustanowienie kontyngentu w eksporcie zbóż w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku spowoduje, iż globalny bilans pszenicy w II połowie sezonu może być mniej komfortowy od ostatnich przewidywań Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA. Ograniczenia w wywozie rosyjskiej pszenicy zwiększyłyby bowiem konkurencyjność pszenicy oferowanej przez innych kluczowych eksporterów i tym samym stanowiły wsparcie jej cen w dłuższym okresie.
Stabilne ceny soi na giełdzie w Chicago. USDA skorygował prognozy produkcji i zapasów soi w USA i na świecie w mniejszym stopniu od spodziewanego przez rynek, co ciąży na cenach soi na giełdzie CBOT. Ponadto, ostatnie opady deszczu w Ameryce Południowej oraz prognozy dalszych opadów w niektórych regionach uprawy soi w Brazylii i Argentynie hamują odbicie cen soi za oceanem. W piątek 11/12, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2021) wyniosła 426,37 USD/t i była o 0,2% niższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w marcu 2021 była o 0,1% wyższa i wyniosła 428,43 USD/t.
Niewielki spadek cen rzepaku na giełdzie MATIF, m.in. w reakcji na notowaną zniżkę cen olejów roślinnych na giełdach światowych oraz kończące się zbiory canoli w Australii. Ostatnie oceny wskazują, iż produkcja canoli w Australii w bieżącym sezonie 2020/21 będzie wyższa od wcześniejszych ocen i może zbliżyć się nawet do 4 mln ton wobec jedynie 2,3 mln ton osiągniętych w minionym sezonie. W piątek 11/12 cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (luty 2020) wyniosła 408,50 EUR/t i była o 0,2% niższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie majowym 2021 wyniosła 400,75 EUR/t i była o 0,6% niższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.
Prognoza krótkoterminowa: W czwartkowym raporcie, USDA skorygował prognozę produkcji i zapasów soi w USA i na świecie w bieżącym sezonie 2020/21 w mniejszym stopniu od spodziewanego przez rynek, co wpłynęło na uspokojenie nastrojów wśród inwestorów. Niemniej jednak, kształtowanie się cen kompleksu sojowego i innych surowców oleistych w kolejnych miesiącach sezonu będzie w znacznej mierze zależeć od kondycji upraw soi w Argentynie i Brazylii. Ostatnie opady deszczu w niektórych regionach uprawy soi w tym krajach oraz prognozy dalszych opadów na razie zmniejszyły obawy o stan zasiewów soi u kluczowych producentów w Ameryce Południowej.
ŹRÓDŁA DANYCH: ARR, GUS, WGT, MRiRW, Komisja Europejska, Informa Economics, Reuters, Interfax