Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy technologie internetowe różnego rodzaju – własne i od osób trzecich – w tym pliki cookie, aby zoptymalizować Państwa doświadczenia. Oprócz technologii internetowych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony www, obejmują to również technologie internetowe do analityki internetowej i wyświetlania ukierunkowanych reklam. Korzystanie z nich jest dobrowolne i wymaga Państwa zgody. Użytkownik może w każdej chwili wycofać swoją zgodę ze skutkiem na przyszłość lub zmienić ustawienia pod linkiem „Zmień moje preferencje” lub bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Dodatkowe informacje na temat przetwarzania danych i zawartości technologii internetowych można znaleźć w naszej polityce prywatności oraz polityce dotyczącej plików cookie.
POLSKA
WIADOMOŚCI RYNKOWE
SEJM PRZEDŁUŻYŁ MOŻLIWOŚĆ IMPORTU I STOSOWANIA PASZ GMO W ŻYWIENIU ZWIERZĄT DO 1 STYCZNIA 2023 ROKU, A WIĘC O KOLEJNE 2 LATA, POMIMO WNIOSKOWANYCH 5 LAT
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 22 lipca 2006 roku o paszach było przesunięcie terminu wejścia w życie przepisu zawartego w art. 15 ust.1 pkt 4 ustawy o paszach, w którym ustanowiony został zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego z dnia 1 stycznia 2021 roku, na dzień 1 stycznia 2025 roku. Ustawa została obecnie skierowana do senatu http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/735_u/$file/735_u.pdf.
EKSPORT ZBÓŻ OGÓŁEM Z KRAJU W PIERWSZYCH 3 MIESIĄCACH BIEŻĄCEGO SEZONU 2020/21 O 57% WIĘKSZY NIŻ W TYM SAMYM OKRESIE POPRZEDNIEGO SEZONU
Według wstępnych danych, w pierwszych 3 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-wrzesień), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 1648 tys. ton wobec 1047 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 672 tys. ton (wobec 537 tys. ton w tym samym okresie minionego sezonu), żyta – 364 tys. ton (129 tys. ton), pszenżyta – 314 tys. ton (158 tys. ton), kukurydzy – 65 tys. ton (142 tys. ton), owsa – 39 tys. ton, a jęczmienia – 195 tys. ton.
Z kolei, według wstępnych danych w pierwszych 3 miesiącach sezonu 2020/21 eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 207 tys. ton wobec 152 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z kolei, według wstępnych danych w pierwszych 3 miesiącach sezonu 2020/21 eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 207 tys. ton wobec 152 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Eksport i import zbóż i oleistych z/do Polski w pierwszych 3 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-wrzesień) kształtował się następująco (tys. ton):
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
W kraju cały czas trwają zbiory kukurydzy na ziarno. Zaawansowanie zbiorów jest mocno zróżnicowane regionalnie. Dużo plantacji jest jeszcze do zebrania na Podkarpaciu, ale także na Podlasiu i Kujawach. Znacznie większe zaawansowanie notuje się na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Szacujemy, iż w skali kraju kukurydzę zebrano z ponad 65% areału uprawy. Kukurydza w dalszym ciągu ma wysoką/bardzo wysoką wilgotność, często przekraczającą 35%. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, kiedy dostawcy otrzymywali dopłaty za bardzo suche ziarno, w bieżącym roku na porządku dziennym są potrącenia za bardzo mokrą kukurydzę. Zbierana kukurydza w dalszym ciągu charakteryzuje się zadowalającą jakością, lecz coraz częściej trafiają się partie z DON-ami na poziomie 2500-3000. Prognozowane na najbliższe dni przymrozki powinny wpłynąć na dalsze przyspieszenie zbiorów kukurydzy.
Handel ziarnem w kraju w dalszym ciągu dotyczy głównie kukurydzy. Wytwórnie pasz nastawione są głównie na skup kukurydzy mokrej i suchej, z racji większej podaży tego zboża i zdecydowanie niższych cen od cen pszenicy.
Po okresie większych obrotów, rynkowa podaż pszenicy w kraju spadła, co po części jest spowodowane problemami logistycznymi i brakiem samochodów do jej transportu. Gros ciężarówek jest bowiem obecnie wykorzystywane do transportu kukurydzy i buraków. Ponadto, rolnicy w dalszym ciągu niechętnie sprzedają to zboże widząc duży popyt na pszenicę ze strony eksporterów. Z tej powodu trudno kupuje się także pszenżyto.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:
EKSPORT/IMPORT:
W portach trwa swoisty boom eksportowy. Przedmiotem eksportu jest głównie pszenica, która jest ładowana na statki przede wszystkim w porcie Gdynia. W listopadzie br., eksport samej pszenicy drogą morską prawdopodobnie przekroczy 500 tys. ton. W przeciągu całego miesiąca, w portach Gdynia i Szczecin/Świnoujście łącznie ładowanych będzie 8 panamaxów, a także mniejsze statki pszenicą. Ponadto, w portach cały czas ładowane są także spore wolumeny pszenżyta, żyta i kukurydzy, głównie w porcie Gdańsk.
Utrzymanie dynamicznego tempa eksportu z kraju drogą morską spodziewane jest także w grudniu br., a także w styczniu i lutym 2021 roku. Eksporterzy cały czas kupują pszenicę z dostawą do portów w bardzo atrakcyjnych cenach.
W połowie tygodnia, ceny pszenicy i innych zbóż z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.
Na kołach realizowany jest eksport zbóż na rynek niemiecki, ale głównie w ramach wcześniej zawartych kontraktów. Przedmiotem eksportu jest głównie kukurydza. Eksport ziarna z wolnego rynku nie jest natomiast opłacalny. Zapotrzebowanie na ziarno paszowe w Niemczech osłabło w związku z wykryciem ASF.
Import zbóż z południa Europy pozostaje niewielki w związku z brakiem opłacalności. Importu zbóż z Ukrainy praktycznie nie notuje się w związku z tym, iż ceny ukraińskiego ziarna nie są konkurencyjne.
Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):
PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE
UE I ŚWIAT
WIADOMOŚCI RYNKOWE
UE: rzeczywisty eksport pszenicy miękkiej z UE do krajów trzecich w pierwszych 20 tygodniach sezonu 2020/21 (do 15 listopada br.) na poziomie ponad 8,5 mln ton, tj. o 22% niższym od wielkości eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Jak dotychczas, w sezonie 2020/21 spośród krajów UE najwięcej pszenicy do krajów trzecich wyeksportowały Francja (2320 tys. ton), Litwa (1314 tys. ton), Łotwa (1251 tys. ton), Rumunia (1076 tys. ton), Polska (832 tys. ton), Niemcy (723 tys. ton) i Bułgaria (298 tys. ton). Z kolei, eksport zbóż ogółem (łącznie z mąką pszenną i słodem) z UE w pierwszych 20 tygodniach sezonu 2020/21 wyniósł ponad 13,5 mln ton, tj. o 22% mniej niż w sezonie poprzednim.
Dotychczasowy eksport zbóż z UE-28 w bieżącym sezonie 2020/21 (1 lipca - 15 listopada 2020) przedstawiał się następująco (tys. ton):
CENY
Dalszy, niewielki spadek cen pszenicy na giełdzie CBOT, w reakcji na słabe dane dotyczące eksportu amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu sprawozdawczym, a także presję ze strony australijskich dostawców, którzy zaczynają oferować pszenicę w mocno konkurencyjnych cenach. W piątek 20/11 cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2020 na giełdzie w Chicago wyniosła 217,96 USD/t i była o 0,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 spadła o 0,4% i wyniosła 220,24 USD/t.
Niewielkie zmiany cen pszenicy na giełdzie MATIF. Rosnąca konkurencja ze strony australijskich eksporterów wyhamowała dalszy wzrost cen pszenicy na giełdach w Europie i USA. Australijscy eksporterzy obecnie aktywnie poszukują rynków zbytu w krajach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu dla spodziewanej bliskiej rekordu podaży pszenicy w tym kraju. Zbiory pszenicy w Australii na dobre rozpoczną się w grudniu. Niemniej jednak, ceny pszenicy na giełdzie paryskiej cały czas trzymają się mocno w związku z utrzymującym się dynamicznym tempem eksportu pszenicy z Niemiec, Francji i Polski, co stanowi wsparcie cen tego zboża na rynku rzeczywistym. W piątek 20/11 cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2020 na MATIFie wyniosła 210,75 EUR/t i była o 0,4% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 wyniosła 208,75 EUR/t i była o 0,5% niższa.
Prognoza krótkoterminowa: W krótkim okresie, ceny unijnej pszenicy powinien wspierać utrzymujący się znaczny popyt eksportowy na to zboże. Niemniej jednak, w dłuższym okresie spory wpływ na ceny pszenicy będą miały zbiory tego zboża w Australii, które będą jednymi z najwyższych w historii. Będą one zatem wywierać presję na ceny pszenicy na świecie. Już obecnie, ceny australijskiej pszenicy są konkurencyjne w stosunku cen rosyjskiego czy unijnego ziarna. Ponadto, w centrum uwagi pozostanie kondycja zasiewów pszenicy ozimej w Rosji. Pomimo tego, iż areał zasiewów tego zboża w Rosji jest rekordowo duży, wielu rolników siało ziarno w suchą glebę. Wiele zależało będzie teraz od tego, jak sroga będzie zima i jak duże opady ona przyniesie.
Dalsza zwyżka cen soi na giełdzie w Chicago, które utrzymują się na poziomie nie notowanym od czerwca 2016 roku.Obecnie wchodzimy w okres większych potrzeb upraw soi w wodę w Brazylii i Argentynie. Ostatnie opady deszczu były dalece niewystarczające do sprawnego dokończenia siewów soi w tych krajach oraz do poprawy kondycji już wysianej soi. Tymczasem podaż soi w USA szybko się kurczy w związku z utrzymującym się bardzo dużym popytem na amerykańską soję zarówno na rynku wewnętrznym, a także ze strony kluczowych importerów (w tym głównie Chin). Niniejsze czynniki cały czas stanowią silne wsparcie cen soi za oceanem. W piątek 20/11, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2021) wyniosła 433,94 USD/t i była o 2,9% wyższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w marcu 2021 była o 2,9% wyższa i wyniosła 434,02 USD/t.
Dalsza zwyżka cen rzepaku na giełdzie MATIF, do najwyższego poziomu od stycznia br., uzyskując silne wsparcie ze strony rosnących cen innych surowców oleistych i zwyżki cen ropy naftowej na giełdach światowych. Uszczuplona podaż olejów roślinnych wywindowała ceny oleju palmowego w Azji oraz cen amerykańskiego oleju sojowego do najwyższych poziomów od 8 lat. W ślad za cenami oleju palmowego, mocno umocniły się także ceny oleju słonecznikowego na Ukrainie, które w ostatnich miesiącach wzrosły o około 50% . Ponadto, wyraźne odbicie cen ropy naftowej na giełdach światowych w ostatnich dniach także wsparło ceny rzepaku i innych oleistych. W piątek 20/11 cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (luty 2020) wyniosła 415,25 EUR/t i była o 1,6% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie majowym 2021 wyniosła 411,50 EUR/t i była o 1,1% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.
Prognoza krótkoterminowa: Utrzymujące się duże zapotrzebowanie na amerykańską soję i prognozowane wyraźnie zmniejszenie zapasów soi w USA na koniec bieżącego sezonu 2020/21 stanowi silne wsparcie cen kompleksu sojowego za oceanem. Obawy o kondycję zasiewów soi w Brazylii i Argentynie dodatkowo podgrzewają atmosferę na rynku kompleksu sojowego za oceanem. Dlatego też kształtowanie się cen soi w dłuższym okresie będzie przede wszystkim zależało od dalszego stanu jej uprawy w Ameryce Południowej. W kontekście pandemii koronawirusa, bezpieczeństwo żywnościowe pozostaje głównym czynnikiem napędzającym ceny olejów roślinnych na giełdach światowych, co przy wyraźnie uszczuplonej podaży oleju palmowego oraz słonecznikowego może utrzymywać ceny nasion oleistych na wysokich poziomach.
ŹRÓDŁA DANYCH: ARR, GUS, WGT, MRiRW, Komisja Europejska, Informa Economics, Reuters, Interfax