Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy technologie internetowe różnego rodzaju – własne i od osób trzecich – w tym pliki cookie, aby zoptymalizować Państwa doświadczenia. Oprócz technologii internetowych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony www, obejmują to również technologie internetowe do analityki internetowej i wyświetlania ukierunkowanych reklam. Korzystanie z nich jest dobrowolne i wymaga Państwa zgody. Użytkownik może w każdej chwili wycofać swoją zgodę ze skutkiem na przyszłość lub zmienić ustawienia pod linkiem „Zmień moje preferencje” lub bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Dodatkowe informacje na temat przetwarzania danych i zawartości technologii internetowych można znaleźć w naszej polityce prywatności oraz polityce dotyczącej plików cookie.
POLSKA
WIADOMOŚCI RYNKOWE
EKSPORT ZBÓŻ OGÓŁEM Z KRAJU W PIERWSZYCH 2 MIESIĄCACH BIEŻĄCEGO SEZONU 2020/21 O 45% WIĘKSZY NIŻ W TYM SAMYM OKRESIE POPRZEDNIEGO SEZONU
Według wstępnych danych, w pierwszych 2 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-sierpień), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 858 tys. ton wobec 590 tys. ton wyeksportowanych w sezonie poprzednim. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 271 tys. ton, żyta – 173 tys. ton, pszenżyta – 176 tys. ton, kukurydzy – 48 tys. ton, owsa – 15 tys. ton, a jęczmienia – 175 tys. ton.
Z kolei, w pierwszych 2 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-sierpień) eksport rzepaku z kraju wyniósł około 136 tys. ton wobec 100 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Eksport i import zbóż i oleistych z/do Polski w pierwszych 2 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-sierpień) kształtował się następująco (tys. ton):
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej podaży ziarna w większości regionów kraju. Ofert sprzedaży większości zbóż jest mało, a nawet bardzo mało, szczególnie w odniesieniu do pszenicy i pszenżyta. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku jęczmienia i żyta. Trudno jednak o zakupy większych partii zbóż. Znacznie łatwiej kupić ziarno ziarna od firm handlowych i pośredniczących w handlu, niż rolników, którzy cały czas „siedzą” na bardzo dużych wolumenach zbóż. Niemniej jednak, większe obroty notuje się na północy kraju, gdzie bardzo wysokie ceny oferowane za pszenicę z dostawą do portów wpłynęły na wzrost sprzedaży ziarna.
Wyraźnie opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno dodatkowo komplikują sytuację na rynku zbóż. Notowane w I połowie października br. obfite opady deszczu i wichury praktycznie na terenie całego kraju wstrzymały zbiór kukurydzy i lokalnie spowodowały straty na plantacjach.
Poprawa pogody w ostatnich dniach przyczyniła się do przyspieszenia prac żniwnych. Zbierane ziarno ma jednak wysoką wilgotność rzędu 34-38%. Wysoka wilgotność znacznie utrudnia jego zbiór i podnosi koszty suszenia.
Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów kukurydzy w kraju, więcej ofert sprzedaży tego zboża powinno wpłynąć na większe obroty ziarnem i nieco zmniejszyć obecne napięcia wywołane małą podażą zbóż. Trudno jednak liczyć na wyraźne osłabienie cen kukurydzy gdyż na rynku trwa powszechne wyczekiwanie na tegoroczną kukurydzę. Przetwórcy i firmy handlowe planują duże zakupy tego zboża.
W zależności od regionu, ceny kukurydzy suchej wahają się w obecnie w przedziale 680-790 PLN/t Cały czas trudno kupić kukurydzę suchą poniżej 700 PLN/t. Z kolei, ceny kukurydzy mokrej to przedział 390-460 PLN/t.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:
EKSPORT/IMPORT:
W portach notuje się wzmożony ruch. Bardzo wysokie ceny eksportowe pszenicy w krajach bałtyckich oraz krajach Basenu Morza Czarnego cały czas poprawiają konkurencyjność polskiej pszenicy na rynku światowym. Notowany w ostatnim okresie wyraźny wzrost cen pszenicy z dostawą do portów przełożył się na większą sprzedaż ziarna na eksport na północy kraju.
Przedmiotem eksportu jest nie tylko pszenica, ale także spore wolumeny pszenżyta oraz mniejsze partie kukurydzy. Obecnie w porcie Gdynia trwa załadunek 2 panamaxów pszenicą, które łącznie zabiorą ponad 130 tys. ton tego zboża.
Według wstępnych danych, w pierwszych 2 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-sierpień), łączny eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 858 tys. ton wobec 590 tys. ton wyeksportowanych w sezonie poprzednim. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 271 tys. ton, żyta – 173 tys. ton, pszenżyta – 176 tys. ton, kukurydzy – 48 tys. ton, owsa – 15 tys. ton, a jęczmienia – 175 tys. ton.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny pszenicy z dostawą do portów wzrosły o kolejne 40-45 PLN/t, w ślad za zwyżką cen pszenicy na MATIFie oraz sporym osłabieniem złotego do dolara i euro. Ceny pozostałych zbóż także umocniły się i w połowie tygodnia kształtowały się następująco:
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.
Na kołach realizowany jest eksport zbóż na rynek niemiecki i dotyczy on praktycznie wszystkich zbóż. Niemniej jednak, uszczuplona rynkowa podaż większości zbóż hamuje większy wywóz ziarna za zachodnią granicę.
Niewiele zmienia się w kwestii importu zbóż z południa Europy. Cały czas pozostaje on ograniczony z racji wysokiego kursu euro i braku opłacalności. Nie notuje się także importu zbóż z Ukrainy.
Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):
PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE
UE I ŚWIAT
WIADOMOŚCI RYNKOWE
Świat: spodziewany głęboki spadek światowej produkcji nasion słonecznika i oleju słonecznikowego w bieżącym sezonie 2020/21, spowodowany wyraźnym spadkiem zbiorów w krajach Basenu Morza Czarnego. Ocenia się, iż globalna produkcja słonecznika w sezonie 2020/21 spadnie o 4,8 mln ton do 51 mln ton, tj. do najniższego poziomu od 3 lat. Tym samym przewiduje się, że światowa produkcja oleju słonecznikowego w bieżącym sezonie także spadnie o 2,4 mln ton do 19,2 mln ton.
Ukraina: eksporterzy wykorzystali już aż 57% kwoty eksportowej pszenicy ustanowionej na bieżący sezon 2020/21, dotychczas wysyłając za granicę ponad 9,9 mln ton tego zboża. Firmy handlowe i przedstawiciele rządu uzgodnili, że wolumen pszenicy dostępnej na eksport w bieżącym sezonie nie może przekroczyć 17,5 mln ton. W poprzednim sezonie, Ukraina wyeksportowała 20,5 mln ton pszenicy. Ukraina odpowiada za około 16% światowego eksportu ziarna i w sezonie 2019/20 łącznie wyeksportowała 56,7 mln ton zbóż.
Rosja: rolnicy kontynuują siewy ozimin w rekordowym tempie. Na dzień 22/10, areał zasiewów ozimin ogółem wynosił już 17,9 mln ha. Władze przewidują rekordową powierzchnię upraw ozimych na poziomie 19,1 mln ha, o 1 mln ha więcej od areału obsianego pod tegoroczne zbiory. Stres wodny pogorszył się od końca lata, zwłaszcza na południu oraz w mniejszym stopniu w centrum i obwodzie nadwołżańskim. Co więcej, aktualne prognozy na kolejne 2 tygodnie nie wskazują znaczących opadów deszczu w kluczowych obwodach dla produkcji pszenicy.
CENY
Dalszy wzrost cen pszenicy na giełdzie CBOT, które cały czas kształtują się na najwyższym poziomie od 6 lat. Utrzymujące się obawy o kondycję zasiewów pszenicy ozimej w Rosji i na południu Wielkich Równin w USA, a także słabnące prognozy zbiorów pszenicy w Argentynie stanowią silne wsparcie cen pszenicy za oceanem. Ponadto, na rynku notuje się wzrost zakupów pszenicy przez kluczowych importerów, co także udziela wsparcia cenom tego zboża na giełdach. W piątek 23/10 cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2020 na giełdzie w Chicago wyniosła 232,44 USD/t i była o 1,2% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 wzrosła o 1,5% i wyniosła 232,37 USD/t.
Dalszy wzrost cen pszenicy na giełdzie MATIF, m.in. w reakcji na zwyżkę cen pszenicy na giełdzie w Chicago. Powracające obawy o kondycję zasiewów pszenicy ozimej w Rosji, USA, a także w Argentynie (pomimo ostatnich opadów deszczu) stanowią wsparcie cen pszenicy na giełdach. Ponadto, utrzymujące się bardzo wysokie ceny pszenicy w Rosji oraz notowany w ostatnim okresie silny popyt na pszenicę ze strony kluczowych importerów także przeciwdziałają trwalszej korekcie cen pszenicy na MATIFie. W piątek 23/10 cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2020 na MATIFie wyniosła 209,75 EUR/t i była o 0,4% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2021 wyniosła 209,50 EUR/t i była o 1,2% wyższa.
Prognoza krótkoterminowa: Utrzymujący się duży popyt na pszenicę ze strony kluczowych importerów stanowi wsparcie cen tego zboża na giełdach światowych. Importerzy zbóż obawiają się, iż Covid-19 może spowodować poważne zakłócenia w portach i zamęt w globalnym przepływie towarów i z tego powodu zwiększają zakupy ziarna, aby zwiększyć rezerwy pszenicy i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto, dalsze korekty prognoz zbiorów pszenicy w Argentynie oraz nie słabnące obawy o stan upraw pszenicy ozimej w Rosji i kluczowych regionach jej uprawy w USA także podbijają jej ceny na giełdach. Wystąpienie większych opadów deszczu u kluczowych eksporterów pszenicy zapewne wpłynęłoby na większą korektę cen tego zboża na giełdach. Z drugiej strony, utrzymująca się posucha może jeszcze bardziej podbić ceny pszenicy.Na razie jednak brak większych opadów deszczu w prognozach zarówno w kluczowych regionach uprawy pszenicy ozimej w USA, jak i w Rosji może w dalszym ciągu stanowić wsparcie jej cen w krótkim okresie.
Spory wzrost cen soi na giełdzie w Chicago. do najwyższego poziomu od czerwca 2016 roku. Utrzymujący się znaczny popyt eksportowy na amerykańską soję, kurcząca się podaż starej soi w krajach Ameryki Południowej oraz dane wskazujące na rosnące pogłowie trzody chlewnej w Chinach to czynniki, które udzieliły dalszego wsparcia cenom soi za oceanem. W piątek 23/10, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (listopad 2020) wyniosła 398,15 USD/t i była o 3,2% wyższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w styczniu 2021 była o 2,9% wyższa i wyniosła 397,20 USD/t.
Niewielki wzrost cen rzepaku na giełdzie MATIF. Notowane umocnienie cen innych surowców oleistych, w tym cen olejów roślinnych na giełdach światowych, a także cen soi i canoli na giełdach za oceanem udzielało wsparcia cenom rzepaku na giełdzie paryskiej. Niemniej jednak, od dłuższego czasu ceny rzepaku w kontraktach najbliższych na giełdzie paryskiej nie są w stanie przebić psychologicznej bariery 400 euro/t. W piątek 23/10 cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (listopad 2020) wyniosła 392,00 EUR/t i była o 0,5% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie lutowym 2021 wyniosła 397,25 EUR/t i była o 1,2% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.
Prognoza krótkoterminowa: Notowane w końcu tygodnia opady deszczu w Brazylii nieco zmniejszyły obawy o tempo siewów soi w tym kraju pod zbiory w bieżącym sezonie, co w pewnym stopniu przeciwdziałało jeszcze większej zwyżce cen soi za oceanem. Niemniej jednak, kurczące się zapasy starej soi w Argentynie i Brazylii i duży popyt na amerykańską soję mogą stanowić wsparcie jej cen w krótkim okresie. Z drugiej strony, odradzająca się pandemia koronawirusa w Europie i USA stanowi zagrożenie dla popytu na paliwa. Na świecie notuje się coraz więcej przypadków nowych zakażeń Covid-19, a to wymusza działania władz, które ograniczają m.in. mobilność ludzi. Tym samym, ceny olejów roślinnych oraz soi i rzepaku mogą w dłuższym okresie pozostawać pod presją słabego zapotrzebowania na ropę naftową.
ŹRÓDŁA DANYCH: ARR, GUS, WGT, MRiRW, Komisja Europejska, Informa Economics, Reuters, Interfax