Raport Rynku Zbóż tydzień 32'2020

10 Sierpnia 2020

POLSKA

WIADOMOŚCI RYNKOWE

NIEWIELKI EKSPORT ZBÓŻ DROGĄ MORSKĄ W LIPCU BR. 

W lipcu 2020 roku, eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł jedynie 17,5 tys. ton wobec 210 tys. ton wywiezionych w czerwcu br. oraz 48 tys. ton wyeksportowanych w lipcu 2019 roku. Z tej wielkości, w lipcu 2020 roku eksport pszenicy wyniósł ponad 2,5 tys. ton, żyta – 0,5 tys. ton, a kukurydzy – 14,5 tys. ton. Z kolei, w lipcu 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił.   

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

Oceniamy, iż zaawansowanie żniw w skali kraju wyraźnie przekroczyło półmetek. Notowana w ostatnich dniach sucha i upalna pogoda wpłynęła na znaczne przyspieszenie zbiorów. Najbardziej zaawansowane zbiory notuje się na południu i zachodzie kraju. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku tradycyjnie notuje się na północy. 

Meldunki żniwne wskazują na wyższe tegoroczne plony zbóż od tych notowanych przed rokiem. Przewidujemy, iż tegorocznego ziarna zbóż w kraju zbierzemy sporo więcej niż przed rokiem. 

Pomimo trwających zbiorów zbóż w kraju, rynkowa podaż ziarna nie jest duża. Obecnie w skupach realizowane są przede wszystkim stare kontrakty po wyższych od obecnych cenach. Ponadto, przedmiotem skupu są mniejsze partie ziarna dostarczane przez drobnych producentów. Wielu rolników nie jest zadowolonych z obecnych cen oferowanych za zboża i decyduje się na jego przechowanie na własnych gospodarstwach.

W kraju cały czas notuje się bardzo mało ofert sprzedaży kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Kukurydzy praktycznie nie ma w ofertach, stąd jej ceny trzymają się mocno.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):

 • pszenica konsumpcyjna – 670-730 PLN/t,
 • pszenica paszowa – 630-690 PLN/t,
 • kukurydza – 760-850 PLN/t (zbiór 2019),
 • żyto konsumpcyjne – 480-540 PLN/t, 
 • żyto paszowe – 450-520 PLN/t,
 • jęczmień paszowy – 530-620 PLN/t,
 • pszenżyto – 550-600 PLN/t,
 • owies paszowy – 460-540 PLN/t,
 • rzepak – 1570-1690 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

W lipcu br., eksport zbóż drogą morską z kraju był niewielki i wyniósł jedynie kilkanaście tys. ton,w znacznej mierze w związku z brakiem starego ziarna na rynku. Nieznaczny eksport zbóż spodziewany jest także w sierpniu br. Większy wywóz może nastąpić dopiero we wrześniu br.

Wraz ze zniżką cen pszenicy na MATIFie, w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny pszenicy z dostawą do krajowych portów osłabły o 10-15 PLN/t.

W połowie tygodnia, ceny zbóż ze zbiorów 2020 roku z dostawą do portów kształtowały się następująco:

 • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 740-755 PLN/t (dostawa VIII/X),
 • pszenica konsumpcyjna (14/78/280) – 770 PLN/t (dostawa IX),
 • pszenżyto – 625 PLN/t (dostawa IX),
 • żyto paszowe – 545 PLN/t (dostawa X).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Przy obecnych kursach walut, eksport ziarna zbóż na kołach na rynek niemiecki pozostaje ograniczony.

W dalszym ciągu nie notuje się dużego importu zbóż ze Słowacji i Czech gdyż na obecną chwilę krajowe zboża są bardziej konkurencyjne cenowo. 

Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024