Raport Rynku Zbóż tydzień 32'2020

10 Sierpnia 2020

POLSKA

WIADOMOŚCI RYNKOWE

NIEWIELKI EKSPORT ZBÓŻ DROGĄ MORSKĄ W LIPCU BR. 

W lipcu 2020 roku, eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł jedynie 17,5 tys. ton wobec 210 tys. ton wywiezionych w czerwcu br. oraz 48 tys. ton wyeksportowanych w lipcu 2019 roku. Z tej wielkości, w lipcu 2020 roku eksport pszenicy wyniósł ponad 2,5 tys. ton, żyta – 0,5 tys. ton, a kukurydzy – 14,5 tys. ton. Z kolei, w lipcu 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił.   

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

Oceniamy, iż zaawansowanie żniw w skali kraju wyraźnie przekroczyło półmetek. Notowana w ostatnich dniach sucha i upalna pogoda wpłynęła na znaczne przyspieszenie zbiorów. Najbardziej zaawansowane zbiory notuje się na południu i zachodzie kraju. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku tradycyjnie notuje się na północy. 

Meldunki żniwne wskazują na wyższe tegoroczne plony zbóż od tych notowanych przed rokiem. Przewidujemy, iż tegorocznego ziarna zbóż w kraju zbierzemy sporo więcej niż przed rokiem. 

Pomimo trwających zbiorów zbóż w kraju, rynkowa podaż ziarna nie jest duża. Obecnie w skupach realizowane są przede wszystkim stare kontrakty po wyższych od obecnych cenach. Ponadto, przedmiotem skupu są mniejsze partie ziarna dostarczane przez drobnych producentów. Wielu rolników nie jest zadowolonych z obecnych cen oferowanych za zboża i decyduje się na jego przechowanie na własnych gospodarstwach.

W kraju cały czas notuje się bardzo mało ofert sprzedaży kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Kukurydzy praktycznie nie ma w ofertach, stąd jej ceny trzymają się mocno.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):

 • pszenica konsumpcyjna – 670-730 PLN/t,
 • pszenica paszowa – 630-690 PLN/t,
 • kukurydza – 760-850 PLN/t (zbiór 2019),
 • żyto konsumpcyjne – 480-540 PLN/t, 
 • żyto paszowe – 450-520 PLN/t,
 • jęczmień paszowy – 530-620 PLN/t,
 • pszenżyto – 550-600 PLN/t,
 • owies paszowy – 460-540 PLN/t,
 • rzepak – 1570-1690 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

W lipcu br., eksport zbóż drogą morską z kraju był niewielki i wyniósł jedynie kilkanaście tys. ton,w znacznej mierze w związku z brakiem starego ziarna na rynku. Nieznaczny eksport zbóż spodziewany jest także w sierpniu br. Większy wywóz może nastąpić dopiero we wrześniu br.

Wraz ze zniżką cen pszenicy na MATIFie, w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny pszenicy z dostawą do krajowych portów osłabły o 10-15 PLN/t.

W połowie tygodnia, ceny zbóż ze zbiorów 2020 roku z dostawą do portów kształtowały się następująco:

 • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 740-755 PLN/t (dostawa VIII/X),
 • pszenica konsumpcyjna (14/78/280) – 770 PLN/t (dostawa IX),
 • pszenżyto – 625 PLN/t (dostawa IX),
 • żyto paszowe – 545 PLN/t (dostawa X).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Przy obecnych kursach walut, eksport ziarna zbóż na kołach na rynek niemiecki pozostaje ograniczony.

W dalszym ciągu nie notuje się dużego importu zbóż ze Słowacji i Czech gdyż na obecną chwilę krajowe zboża są bardziej konkurencyjne cenowo. 

Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024