Przygotowanie pola pod każdą roślinę rozpoczyna się zawsze po zbiorze przedplonu. Sposób wykonania uprawy zależy od wymagań rośliny, rodzaju gleby, przedplonu oraz posiadanego sprzętu i systemu uprawy roli stosowanego w gospodarstwie.
Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, wymagającą gleb strukturalnych, o uregulowanym odczynie i stosunkach wodno-powietrznych, zapewniających odpowiednią dostępność składników pokarmowych. Nie ma dużych wymagań glebowych, ale należy unikać uprawy tej rośliny na glebach ciężkich, podmokłych i tzw. „zimnych“. Z tego względu, trzeba w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie dla niej stanowisko - pole, a następnie starannie wykonać uprawę pod jej zasiew. Kukurydza odwdzięczy się wówczas dobrymi plonami.
Jako przedplony dla kukurydzy zaleca się rośliny podnoszące żyzność gleby, np. okopowe na oborniku czy też bobowate. Jednak w Polsce najczęściej kukurydza jest uprawiana po zbożach, które zostawiają mało resztek pozbiorowych i ten brak dobrego przedplonu jest równoważony wprowadzaniem nawożenia organicznego - obornika jesienią pod orkę średnią lub uprawą międzyplonu.
W Polsce dominuje system uprawy płużnej, w którym po zbiorze zbóż, strączkowych...