Pioneer Optimum AQUAmax™ – technologia, która procentuje

3 Marca 2020

Perspektywa zmieniającego się klimatu stawia przed każdą firmą hodowlaną coraz większe wymagania. Wysokie temperatury oraz miejscami silny niedobór wody zmusza hodowców do poszukiwań rozwiązań minimalizujących te zjawiska. Postęp genetyczny z roku na rok dostarcza na rynek produkty innowacyjne, mające cechy tolerancji na coraz większa ilość problemów związanych ze zmiennością klimatu.

Firma Corteva Agriscience™ od lat towarzyszy producentom kukurydzy w Polsce, dostarczając na rynek produkty wysokiej jakości, cechujące się wysokim i stabilnym plonowaniem. Wychodząc na przeciw wymaganiom rynku, firma w latach 2012-2013 testuje i wprowadza do obrotu nasiona marki Pioneer™ w technologii Optimum AQUAmax™. Czym jest AQUAmax? To zaawansowana technologia genów rodzimych polegająca na usprawnieniu wszystkich procesów zachodzących w roślinie od korzenia po wiechę.

Silnie rozbudowany system korzeniowy umożliwia w warunkach suszy pobór wody z głębszego profilu glebowego. W początkowej fazie rozwoju roślina silnie koncentruje się na budowaniu wiązki korzeniowej. Intensywne przebijanie się do głębszych warstw gleby w późniejszym czasie procentuje, w momencie niedoboru opadów. 

Dzięki technologii obserwujemy precyzyjną kontrolę aparatów szparkowych na liściach. Procesy transpiracji przebiegają w sposób uporządkowany tzn. w czasie niedoboru wody bardzo szybko się zamykają, a gdy jest jej dość równie szybko otwierają. Optymalne zarządzanie wodą daje w efekcie końcowym mniejsze jej zapotrzebowanie  na wytworzenie tony plonu niż w przypadku odmian klasycznych.

Usprawniony efekt stay green daje możliwość wzrostu i generowania plonu nawet w późnych terminach. Długotrwała zieloność liści usprawnia procesy fotosyntezy. Dodatkowo „gen zieloności” wzmacnia mechanikę łodygi czyniąc ją wysoce tolerancyjną na wyleganie nawet w bardzo późnych terminach zbioru.

Intensywne kwitnienie i wysoki poziom synchronizacji wyrzutu znamion daje gwarancję pełnego zaziarnienia kolby nawet w momencie pojawienia się okresowego niedoboru wody i udziału temperatur powyżej 30 stopni. 

Wszystkie opisane wyżej czynniki mają decydujący wpływ na jakość i ilość uzyskanego plonu. Technologia Optimum AQUAmax to zarządzanie ryzykiem w sposób przewidywalny i uporządkowany. Oczywiście technologia nie wyręczy nas od branżowych nakazów i zakazów czyli abecadła kukurydziarzy. Wybór odmiany, wczesność, przeznaczenie, rodzaj gleby i wreszcie oczekiwany efekt produkcyjny to klasyka i nieodzowny element rozmów z naszymi klientami. Bilans końcowy to precyzyjne dobranie rozwiązania dopasowanego do wymagań konkretnego gospodarstwa. Mamy oto w ręku narzędzia, które wykorzystane w sposób optymalny dają gwarancję satysfakcjonującego efektu ekonomicznego. 

Miejmy jednak świadomość, że technologia AQUAmax nie zastąpi wody, która jest niezbędna do wygenerowania zadowalającego plonu. Stan długotrwałej suszy nie dale gwarancji plonu nawet przy najbardziej zaawansowanych technologiach. Niemniej jednak badania pokazały, że w takich warunkach odmiany AQUAmax dały około 9% wyższy plon od standardu, a w sprzyjających warunkach około 2% przewagi.

Jest rzeczą zrozumiałą, że Corteva nie działa po omacku. Co roku prowadzi szeroko zakrojone w skali kraju doświadczenia regionalne pozwalające na wytypowaniu odmian najbardziej wydajnych, spełniających lokalne uwarunkowania klimatyczno - glebowe. Dzięki uzyskanej bazie wyników z całej Polski jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować najlepsze rozwiązania, spełniające wymagania najbardziej wymagających klientów.

Nowo powstały dział agronomiczny będzie miał za zadanie wspierać zespół handlowy oraz być zapleczem informacyjnym dla naszych klientów. W zakresie działalności zespołu będą również różnego rodzaju doświadczenia odmianowe i agrotechniczne, analiza uzyskanych wyników, szkolenia itp. Dalsza perspektywa to działania w kierunku rolnictwa precyzyjnego.

Technologia Optimum AQUAmax znalazła zastosowanie w wielu gospodarstwach na terenie Polski. Zaufanie klientów przełożyło się wysoką sprzedaż odmian: P8307, P8834, P9127, P9234, P9241 czy P0725. Jestem przekonany, że to jak najbardziej trafny wybór, gdyż spełnia wymagania wydajnego, nowoczesnego rolnictwa. Wysoce zaawansowana genetyka daje możliwości planowania produkcji oraz jej kontroli na każdym etapie i w efekcie uzyskania optymalnego plonu. Ta wiedza pozwala producentowi przewidzieć poziom zwrotu ze swojej inwestycji. 

Twoja przeglądarka nie obsługuje tag-u video. 

Polecam odmiany Pioneer Optimum AQUAmax.

Jarosław Żurek

Agronom Corteva Agriscience

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024