Maszyny do uprawy bezorkowej

30 Grudnia 2020

Poniższy wpis, to bezpośrednia kontynuacja wątku "bezorkowego", który rozpocząłem materiałem "Uprawa orkowa czy bezorkowa?". Następnie był artykuł pod tytułem "Czy uprawa bezorkowa jest ekologiczna?". Na koniec polecam przeczytać wpis "Czym jest rolnictwo regeneracyjne?". Po przeczytaniu wszystkich wyżej wymienionych lektura poniższego materiału będzie bardziej przystępna. Aby przygotować glebę do siewu i sadzenia, można użyć różnych narzędzi i maszyn. Wiele z nich prowadzi do zaburzeń gleby na różnym poziomie. Prowadzą również do wymieszania resztek roślinnych zawierających węgiel z glebą oraz umieszczenia ich na różnej głębokości. Elementami roboczymi znacznie bezpieczniejszymi w tym kontekście, które mieszają glebę bez inwersji, są dłuta, zęby sztywne i sprężyste oraz talerze. Uprawa za pomocą narzędzi lub maszyn wyposażonych w tego typu elementy robocze jest prowadzona na mniejszej głębokości niż orka.

Kultywator w agregacie

Nie jest to szczególnie wyszukany nowy sposób uprawy. Zastosowanie kultywatorów (gruberów) z łapami sztywnymi lub sprężystymi, które współpracują z talerzami wyrównującymi i wałem strunowym, a także z bronami talerzowymi i wałami lub spulchniaczami obrotowymi, zamiast przeprowadzenia tradycyjnej orki, to wybór podyktowany potrzebą ograniczenia kosztów. Kosztów związanych z uprawą gleby i skróceniem czasu pracy. Wspomniane agregaty uprawowe mają większą wydajność. Praca tych agregatów na głębokości 8–40 cm zapewnia wymieszanie resztek pożniwnych z wierzchnią warstwą gleby. Od 30 do 40% tych resztek pozostaje wówczas na powierzchni.

Najbardziej rozpowszechnione są kultywatory ciężkie z łapami rozmieszczonymi na 2-4 belkach, z talerzami wyrównującymi i wałem prętowym. Kultywatory o szerokości roboczej 2,1-6 m współpracują z ciągnikami o mocy 60-200 kW. Charakteryzują się dużym prześwitem pod ramą i dużym rozstawem poprzecznym elementów roboczych, co gwarantuje pracę bez zapychania nawet w ciężkich warunkach.

Głębosz z wałem

Oprócz agregatów podorywkowych można stosować zestawy strip-till (połączenie głębosza i wału), który jest używany do pasowej uprawy rzepaku, buraków, kukurydzy i słonecznika. Maszyna kombinowana spulchnia glebę w rzędzie na szerokość 5 cm, zagęszcza ją, a następnie wysiewa nasiona. Ułatwia to zakorzenienie się kiełkujących roślin i daje im lepszy dostęp do głębszych zapasów wody i składników nawozowych. Siew bez uprawy gleby bezpośrednio w poplon umożliwia utrzymanie wilgotności gleby i ogranicza wzrost chwastów między rzędami. Do agregatu można dołączyć siewnik nawozowy, który wysiewa nawóz za zębami głębosza.

Pierwszy zabieg po żniwach należy wykonać płytko, do 10 cm głębokości, aby skiełkowały nasiona chwastów, a drugi głębiej, nawet do 20 cm, gdyż w całej technologii bezorkowej nie dąży się do całkowitego wyeliminowania głębszej uprawy, ale do tego, by wykonać ją taniej niż pługiem.

Technologie bezorkowe dają szansę powrotu do natury, bez tworzenia podeszwy płużnej, a także na wzrost plonów. Dodatkowo stosowanie zielonych nawozów stwarza również możliwość skorzystania z dopłat unijnych i zwiększenia efektu ekonomicznego gospodarowania.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024