Kukurydza P9127

5 Lutego 2020

Uniwersalny, średniopóźny mieszaniec z grupy AQUAmax. Ziarno czysty dent, typ kolby flex. Odmiana łączy cechy wysokiej wydajości ziarna i wysokoenergetycznej kiszonki. Wysoka wydajność skrobi w ziarnie umożliwia szerokie wykorzystanie w przemyśle spirytusowym, natomiast duży plon zielonej masy do wykorzystania na biogaz. Umożliwia uzyskanie bardzo dobrej struktury surowca na kiszonkę. Pożądana korelacja wysokiego plonu ziarna i zielonej masy czyni taką kiszonkę wysokowartościowym surowcem do żywienia bydła mlecznego i opasowego.

Technologia AQUAmax czyni odmianę tolerancyjną na niekorzystne warunki atmosferyczne tj. okresowe ochłodzenia, niedobór opadów, wysokie temperatury. Mocny stay-green zapewnia szerokie okno do zbioru na kiszonkę. Cecha szczególnie istotna przy uprawie na dużych powierzchniach, gdzie zbiór jest rozłożony w długim czasie. W odmianach z wysokim udziałem „genu zieloności” w mniejszym stopniu istnieje niebezpieczeństwo postępującej lignizacji czyli zdrewnienia zebranej masy.

Intensywny dry-down czyli tempo oddawania wody w końcowym okresie wegetacji daje możliwość zbioru ziarna o odpowiednio niskiej wilgotności. Najcenniejsza odmiana to ta, która cechuje się wysokim stopniem korelacji plonu i wilgotności, czyli wysoki plon i niska wilgotność przy zbiorze. P9127 spełnia te wymagania.

Odmiana o wysokiej zdrowotności i  dobrym wigorze początkowym, typowana na gleby o średniej i dobrej jakości – dobrze radzi sobie na polach o dużej mozaice glebowej należy wtedy zmniejszyć obsadę. Klasa wczesności FAO 260 dla użytkowania na ziarno i FAO 280 dla kiszonki daje gwarancję bezpiecznej uprawy w rejonie środkowym i południowym Polski.

 

Polecam,

Jarek Żurek

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024