Zabezpieczenie potencjału materiału siewnego, czyli zaprawa na start!

19 Maja 2020

Cóż z tego, jeśli rolnik wybierze bardzo dobrą odmianę, nie pożałuje nawozu i zdecyduje się zastosować optymalną technologię ochrony, jeśli już na samym początku może popełnić błędy, które nieodwracalnie będą skutkowały ubytkiem plonu?

W trakcie swojego rozwoju każdy żywy organizm jest narażony na wiele niebezpieczeństw, jednak z całą pewnością kluczowym momentem jest okres początkowy, w którym rośliny muszą sobie radzić w wyjątkowo stresowych warunkach. Ważnym zadaniem rolnika jest więc odpowiednia pomoc wtedy, gdy rośliny jej potrzebują, a bezwzględnie taka sytuacja występuje zaraz po siewie. Firma Corteva Agriscience wychodzi naprzeciw wyzwaniom, z jakimi muszą zmierzyć się w tym aspekcie rolnicy, a odpowiedzią jest nowoczesna technologia zaprawiania nasion LumiGEN™.

 

Dzięki genetyce Pioneer® rolnicy otrzymują topowe odmiany w takich gatunkach jak kukurydza, rzepak ozimy czy słonecznik, a technologia LumiGEN™ została opracowana właśnie po to, aby maksymalnie wykorzystać ich olbrzymi potencjał plonowania. W komponowaniu technologii LumiGEN™ wykorzystywana jest również współpraca z innymi firmami, tak aby w jak najszerszy możliwy sposób korzystać z dostępnej wiedzy i doświadczenia, w celu zapewnienia optymalnego rozwoju roślin. Pod marką LumiGEN™ kryje się więc wiele unikatowych kombinacji i wariantów zaprawowych dla poszczególnych upraw. Wraz z postępem w genetyce i rozwojem technologii ochrony oraz stymulacji LumiGEN™ jest i będzie stale modyfikowany i ulepszany.

 

W ochronie roślin najczęściej nie ma jednego, cudownego rozwiązania i jednej prostej odpowiedzi. W większości przypadków potrzeba synergii wielu rozwiązań i tym właśnie jest technologia LumiGEN™, czyli połączenie najlepszych nasion marki Pioneer® z najlepszymi zaprawami.

Czym zatem jest LumiGEN™ w praktyce? Przykładem wykorzystania tej technologii jest materiał siewny rzepaku ozimego w ofercie Pioneer® w sezonie 2020 roku. Komponentami LumiGEN™są: 

  1. insektycydowa zaprawa nasienna Lumiposa™ 625 FS,
  2. fungicydowa zaprawa nasienna Integral® Pro,
  3. symulacja biologiczna Lumibio Kelta®.

1. Insektycydowa zaprawa nasienna Lumiposa™ 625 FS

Lumiposa™ 625 FS zapewnia ochronę przed takimi szkodnikami jak: śmietka kapuściana, gnatarz rzepakowiec, pchełka rzepaczana i pchełki ziemne. Lumiposa™ 625 FS chroni rośliny od najwcześniejszych faz rozwojowych, gdy są one szczególnie podatne na zagrożenia ze strony szkodników oraz zapewnia ochronę rzepaku ozimego aż do fazy 3–4 liści. Efekt działania tej zaprawy pozwala uzyskać wyraźnie mocniejsze rośliny o świetnym wigorze początkowym, co przekłada się na zdecydowanie lepsze przezimowanie rzepaku i w konsekwencji pozwala w pełni wykorzystać potencjał plonowania. Lumiposa™ 625 FS jest zaprawą nowej generacji w pełni dopuszczoną do stosowaniu w rzepaku ozimym. Ponadto nie ma ona wpływu na prawidłowe kiełkowanie nasion rzepaku ozimego. Testy przeprowadzone na 40 różnych partiach materiału siewnego o różnym czasie przechowywania, potwierdziły bezpieczeństwo materiału siewnego również po przechowaniu.

2. Fungicydowa zaprawa nasienna Integral® Pro

Ochrona fungicydowa w postaci zaprawy nasiennej Integral® Pro znacząco redukuje objawy porażenia patogenami takimi jak: Phoma, Verticillium, Rhizoctonia i Alternaria. Dodatkowo poprzez redukcję zniszczeń spowodowanych przez pchełki wzmacnia rośliny oraz pomaga utrzymać odpowiedni wigor i dobry wzrost roślin.

3. Biostymulator Lumibio Kelta®

Trzecim komponentem technologii LumiGEN™ w rzepaku ozimym jest biostymulator Lumibio Kelta®. Jako zalety tego produktu należy wymienić szybkie i wyrównane wschody oraz wzmocnienie prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Dzięki temu roślina jest wspierana w efektywniejszym pobieraniu wody i składników pokarmowych, co pobudza rośliny do dobrego startu wegetacji, zapewniając im lepsze przygotowanie do spoczynku zimowego.

Technologia nasienna LumiGEN™ to zintegrowane, holistyczne podejście do ochrony roślin, aby umożliwić rolnikom maksymalizację zysków w każdej uprawie i na każdym hektarze. Ta precyzyjnie zastosowana technologia zaprawiania nasion umożliwia bezprecedensową ochronę potencjału genetycznego zawartego w materiale siewnym hodowli Pioneer®.

 

Aleksander Wysocki
Agronomist
Corteva Agriscience

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024