Wirtuoz 520 EC do zabiegu T1 w ochronie zbóż

29 Października 2019

Presja chorób grzybowych w uprawach zbóż, w zależności od regionu i jakości plantacji jest zazwyczaj wysoka lub bardzo wysoka. Równocześnie kurczy się rynek zarejestrowanych fungicydów w Polsce. W sezonie 2020 nie będzie można stosować środków zawierających propikonazol. Rejestracje straciły lub wkrótce stracą kolejne fungicydy. Jak w takiej trudnej sytuacji koncertowo ochronić zboża przed mączniakiem i innymi chorobami? Wejdź na wyższy poziom gry z Wirtuoze.

Sprawdzony na milionach hektarów

Do wykonania pierwszego zabiegu grzybobójczego w uprawach zbóż polecamy fungicyd Wirtuoz 520 EC zwalczający wszystkie najważniejsze choroby w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym i jęczmieniu jarym. Ten znany i sprawdzony na milionach hektarów środek o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym stosuje się w zakresie dawek 0,75-1,25 l/ha jako zabieg T1 (BBCH 29-31). To elastyczne dawkowanie pozwala dostosować intensywność ochrony do poziomu występowania chorób oraz oczekiwanych plonów.

Koncertowa ochrona przed mączniakiem …

Wirtuoz 520 EC skutecznie i bardzo długo zapobiega rozwojowi mączniaka, który jest najbardziej widoczny wiosną. Pod tym względem jest jednym z najlepszych produktów. 

… pełna gama zwalczanych chorób

Wirtuoz zwalczy koncertowo także inne choroby atakujące zboża, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość źdźbła, brunatna plamistość liści, septorioza paskowana liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów, rdza brunatna, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa liści, czy rdza karłowa.

Skuteczna ochrona w fazie kluczowej dla wysokości i jakości plonu 

Do zwalczenia tych chorób konieczny jest dobór odpowiedniej strategii fungicydowej. Program ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi uwzględnia różne terminy pojawienia się chorób grzybowych, a także zapobiega porażeniu przez choroby grzybowe nawet w formie utajonej (działanie profilaktyczne jest znacznie efektywniejsze niż działanie interwencyjne).

Szczególną uwagę poświęca się ochronie podstawy źdźbła oraz trzech szczytowych liści (flagowy, podflagowy, podpodflagowy), które to odpowiadają za ponad 75% udziału w tworzeniu plonu ziarna.

Na plantacjach intensywnie prowadzonych zazwyczaj wykonuje się trzy zabiegi fungicydowe:

  1. zabieg T-1 w fazie końca krzewienia do pierwszego kolanka (wyrasta liść podpodflagowy) to głównie ochrona przed mączniakiem, chorobami podstawy źdźbła, septoriozą liści i rdzami,
  2. zabieg T-2 w fazie liścia podflagowego lub flagowego (ok 3-4 tygodnie później) to ochrona liścia flagowego przed mączniakiem, septoriozą paskowaną liści, rdzami i brunatną plamistością liści (HTR/DTR),
  3. zabieg T-3 kłoszenie/kwitnienie (ok. 2-3 tygodnie później) ma na celu ochronę kłosa (plew i plewek) przed septoriozą plew, fuzariozą, czernieniem kłosów

Na plantacjach, gdzie spodziewany jest niższy plon zazwyczaj wykonuje się dwa zabiegi fungicydowe:

  1. zabieg T-1 w fazie końca krzewienia do pierwszego kolanka to głównie ochrona przed mączniakiem, chorobami podstawy źdźbła, septoriozą liści i rdzami,
  2. zabieg T-2 w fazie liścia flagowego lub nawet na początku kłoszenia (ok. 4-5 tygodni później) to ochrona liścia flagowego oraz formującego się kłosa przed mączniakiem, septoriozą liści i rdzami, brunatną plamistością liści (HTR/DTR), septoriozą plew, fuzariozą.

Najważniejszy jest zabieg T1!

Najistotniejszym elementem całej technologii zwalczania chorób niezależnie od jej intensywności jest pierwszy zabieg. Jego niewykonanie albo spóźnienie wpływa bardzo niekorzystnie na uzyskiwany ostatecznie plon. Strat powstających w tym okresie już nie można nadrobić. 

Do wykonania tego najważniejszego zabiegu zalecamy zastosowanie środka Wirtuoz® 520 EC jako pierwszy zabieg tzw. T1 (faza rozwojowa pszenicy BBCH 29-31) w technologiach jedno-, dwulub trzyzabiegowych. To najbardziej kompletny fungicyd pod względem składu oraz koncentracji substancji aktywnych, dzięki czemu zwalcza wszystkie najważniejsze choroby w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym i jęczmieniu jarym.

Gra solo bez konieczności mieszania i zapewnia podstawę wysokiego plonowania

Wirtuoz® 520 EC jest elastyczny w stosowaniu i dawkowaniu, dzięki czemu szczególnie nadaje się do pierwszych zabiegów w każdym programie zwalczania chorób grzybowych zbóż.

Zagraj o plon z Wirtuozem!

 

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024