Hodowcy świń w krzyżowym ogniu

22 Września 2020

Nie dość, że rząd chce zakazać w kraju uboju rytualnego na cele eksportowe, to w Niemczech rozprzestrzenia się epidemia ASF. Ta ostatnia budzi nawet więcej obaw.

Polscy hodowcy trzody chlewnej bardzo obawiają się skutków epidemii za Odrą, ponieważ oba rynki są ściśle ze sobą powiązane. – Do tego kraju idzie 13 proc. naszego eksportu. Zamknięcie się Chin na wieprzowinę od naszych zachodnich sąsiadów oznacza, że produkowany tam surowiec pozostanie w kraju – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. To oczywiście zmniejszy popyt na dostawy z Polski. Co więcej, Niemcy nie będą w stanie wchłonąć całości nadwyżki, trafi więc ona do innych krajów, w tym do Polski, a to oznacza spadek cen na naszym rynku. – Szacujemy, że obniżą się nawet o 30 proc., jeśli sytuacja się nie unormuje – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz.

Jest na to nadzieja, ponieważ Niemcy walczą o wprowadzenie regionalizacji, by Chiny nie blokowały dostaw z całego kraju, w którym panuje epidemia, a tylko z regionu, gdzie wystąpiło ognisko ASF. Jeśli sąsiadom to się nie uda, zdaniem branży kolejne podmioty wypadną z naszego rynku. Dziś ich liczbę szacuje się na niecałe 120 tys., podczas gdy w złotych czasach dla sektora działało ich około 400 tys., czyniąc produkcję trzody chlewnej najważniejszą gałęzią polskiego rolnictwa. Jeszcze w 2000 r. stanowiła ona 37,6 proc. towarowej produkcji zwierzęcej i 23,5 proc. towarowej produkcji rolniczej. Od kilku lat sektor jest pogrążony w kryzysie, do czego przyczyniają się kolejne epidemie i związane z tym zawirowania na...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024