Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

7 Stycznia 2020

Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy

Źle się zaczął ten rok dla branży drobiarskiej. Wszystko wskazuje na to, że mamy początek kolejnej epidemii grypy ptaków. W ciągu ostatnich dni pojawiło się kilka ognisk tej choroby na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Wirus jest bardzo zjadliwy, ptaki padają w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin. Straty w wyniku choroby i prewencyjnej utylizacji zarażonych stad to już ok. 100 tys. sztuk drobiu.

W skali całej Polski nie stanowi to dużego zagrożenia, skoro według danych GUS krajowe pogłowie drobiu sięga 200 mln sztuk rocznie. Na razie choroba to więc raczej problem lokalny i jest za wcześnie, by mówić o poważnym ryzyku dla całej branży. Co prawda w Wielkopolsce pogłowie drobiu należy do jednego z najwyższych w kraju, ale to Mazowsze wiedzie prym pod względem udziału w krajowej produkcji drobiu – hodowcy z tego regionu kontrolują około jeden piątej ogólnokrajowej hodowli.

Wydarzenia nad Wisłą mogą mieć jednak duży wpływ na europejski rynek, na którym jesteśmy potęgą. Produkcja w polskich zakładach przekraczała w 2018 r. 2,5 mln ton (16,8 proc. produkcji całej UE), co zapewniało nam status lidera. Eksperci szacowali przed kilkoma tygodniami, że w całym 2019 r. przebije 3 mln ton. Dla porównania znajdująca się na drugim miejscu Turcja wytwarza ok. 2,3 mln ton mięsa drobiowego. Sytuacja w naszym kraju ma znaczenie, bo niemal połowa tej produkcji idzie na eksport, który w ubiegłym roku – biorąc ostatnie dostępne dane, czyli za trzy kwartały – rósł w ok....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024